نکاتی درباره غذای سرخ کردنی برای کودکان - روغن بهار

نکاتی درباره غذای سرخ کردنی برای کودکان

غذای سرخ کردنی برای کودکان

غذای سرخ کردنی برای کودکان جذابیت زیادی دارد و کودکان احتمالا بزرگ‌ترین گروه دوست‌داران این غذاها هستند. بیشتر بچه‌های بدغذا، غذاهای سرخ کردنی مثل انواع سوخاری را دوست دارند و برای خوردن این غذاها کمتر بدخلقی می‌کنند. دستور پخت بسیاری از غذاهای سرخ کردنی محبوب کودکان را می‌توانید در پست‌های قبلی مجله آشپزی بهار پیدا کنید. در این مطلب به نکاتی درباره تهیه غذاهای سرخ کردنی برای کودکان می‌پردازیم و پیشنهادهایی برای غذای سرخ کردنی سالم و خوشمزه به شما ارائه می‌کنیم.

 

غذای سرخ کردنی برای کودکان جذاب‌تر است

 

کودکان از خوردن غذاهای چرب و لذیذ سرخ کردنی بیشتر از غذاهای آب‌پز و بخارپز و … لذت می‌برند. این موضوع به‌خصوص در بچه‌های بدغذا بیشتر دیده می‌شود و اغلب کودکانی که از خوردن غذاهای خانگی و سالم فراری‌اند، فست‌فودهای سرخ کردنی را راحت‌تر می‌خورند.

همچنین تحقیقات نشان داده که کودکان غذاهایی را که با دست خورده می‌شوند بیشتر دوست دارند.

در این میان راهکاری که متخصصین تغذیه کودک ارائه می‌دهند، تهیه غذاهای سالم سرخ کردنی در منزل است که در عین خوشمزگی، مواد غذایی موردنیاز بدن کودک را به او می‌رساند.

 

چطور برای کودکانمان غذای سرخ کردنی سالم درست کنیم؟

 

با رعایت نکات و فوت‌وفن‌های سرخ کردن، می‌توانید غذاهای سرخ کردنی ترد و سبکی برای کودکان خود درست کنید. در اینجا به‌طور  مختصر مهم‌ترین فاکتورهای تهیه غذاهای سرخ کردنی سالم و خوشمزه را بررسی می‌کنیم.

 

مواد اولیه مناسب

سرخ کردن به ما این امکان را می‌دهد که موادغذایی سالمی که معمولا موردعلاقه بچه‌ها نیستند، مانند سبزیجات را وارد رژیم غذایی فرزندان‌مان کنیم. سبزیجات سوخاری، اسنک‌ها و ناگت‌های خانگی سرخ کردنی و محصولات پروتئینی مهم مثل مرغ و ماهی سرخ‌شده غذاهایی هستند که علاوه بر خوشمزه بودن، برای کودکان جذاب‌اند. اگر به‌دنبال دستور پخت لذیذترین و سالم‌ترین غذاهای سرخ کردنی می‌گردید، مجله آشپزی بهار را دنبال کنید.

 

روش مناسب

 

قبلا در مجله بهار روش‌های سرخ کردن در جهان را به شما آموزش دادیم. هر کدام از این روش‌ها برای تهیه غذاهای متفاوتی مناسب است. برای مثال اگر می‌خواهید غذای سوخاری درست کنید باید از روش سرخ کردن عمیق استفاده کنید، برای سرخ کردن غذاهایی مثل استیک و شنیسل به‌سراغ سرخ کردن کم‌عمق بروید و برای آماده‌سازی پخت غذا مواد غذایی را تفت دهید.

مواد غذایی حجیم یا دیرپز را فقط با سرخ کردن نپزید زیرا ممکن است روی آنها خشک شود و درون آنها خام بماند. برای اینکه سطح غذای شما ترد و طلایی و سرخ‌شده باشد و داخل آن پخته و نرم و آبدار، می‌توانید غذا را ابتدا سرخ کنید و سپس در فر بپزید.

مواد غذایی را پس از سرخ کردن روی یک توری یا قفسه میله‌ای بگذارید تا همه جای آن یک‌نواخت خنک شود و ترد بماند. بهتر است از دستمال استفاده نکنید چون باعث عرق کردن و خمیر شدن غذای سرخ کردنی می‌شود.

 

روغن مناسب

 

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید استفاده از روغن مناسب است. روغن‌های معمولی که برای پخت‌وپز و سالاد تولید می‌شوند نقطه دود پایینی دارند و اگر در معرض حرارت زیاد قرار بگیرند می‌سوزند و ترکیبات سرطان‌زا تولید می‌کنند. همچنین سوختن روغن باعث می‌شود غذای شما بو و طعم روغن سوخته بگیرد. از طرف دیگر داغ نبودن کافی روغن هنگام سرخ کردن، موجب می‌شود روغن زیادی جذب غذا شود و نتیجه کار به جای اینکه ترد و سبک باشد، خمیری و پر از روغن از آب در بیاید.

برای اینکه غذای سرخ کردنی شما ترد و برشته از آب درآید و طعم مواد غذایی تغییر نکند، شما به روغنی احتیاج دارید که تا حرارت بالا داغ شود اما نسوزد. استفاده از روغن سرخ کردنی بهار و بهار الماس با مقاوت حرارتی مناسب و نقطه دود بالا برای تهیه غذاهای سرخ کردنی سالم و سبک ایده‌آل است.

 

تجهیزات مناسب

 

نکته دوم برای تهیه غذاهای سرخ کردنی سالم و خوشمزه برای کودکان، استفاده از تجهیزات مناسب برای سرخ کردن است. فراموش نکنید که غذاهای مختلف یه روش‌های متنوع سرخ می‌شوند و برای هر کدام از این روش‌ها به تجهیزات خاصی نیاز است. برای مثال یکی از تجهیزات موردنیاز برای سرخ کردن عمیق، تابه گود و بزرگ با کف ضخیم و یا دستگاه سرخ‌کن است. برای تفت روغن داغ (stir frying) بهتر است از تابه واک استفاده کنید و برای تفت دادن تابه‌ای سبک و نچسب انتخاب کنید.

 

مخلفات مناسب

 

غذاهای سرخ کردنی انرژی بدن را به‌راحتی تامین می‌کنند و به همین دلیل نیازی نیست از آیتم‌های پر از کربوهیدرات و سیرکننده‌ای مثل نان، برنج و سیب‌زمینی در کنار آنها استفاده کنید.

متخصصین تغذیه کودک توصیه می‌کنند غذاهای سرخ کردنی سنگین مانند مرغ سوخاری را در کنار مخلفات گیاهی مانند سالاد و سبزیجات بخارپز یا گریل‌شده سرو کنید. این کار باعث می‌شود تعادل در رژیم غذایی شما حفظ شود و طیف گسترده‌تری از مواد مغذی موردنیاز بدن را دریافت کنید. در واقع از جذابیت غذای سرخ کردنی برای کودکان استفاده کنید تا در کنار آن مواد غذایی متنوع‌تر را وارد رژیم غذایی کودک کنید.