2 روش محبوب سرخ کردن ماهی سفید - روغن بهار

۲ روش محبوب سرخ کردن ماهی سفید

سرخ کردن ماهی سفید

ماهی سفید بدون شک معروف‌ترین و محبوب‌ترین ماهی شمال ایران است که با بافت لطیف و عطر و مزه فوق‌العاده‌اش همه را مدهوش خود می‌کند. ماهی سفید را با روش‌های مختلفی تهیه می‌کنند. در این پست از مجله آشپزی بهار ۲ روش محبوب سرخ کردن ماهی سفید را که بسیار رایج هستند به شما آموزش می‌دهیم.

 

ماهی سفید سرخ‌کرده ساده

بسیاری معتقداند که برای سرخ کردن ماهی سفید را نباید آن را زیادی مزه‌دار کرد چون طعم و عطر اصیل خود را از دست می‌دهد.

 

مواد لازم

یک ماهی سفید تکه تکه شده

آب لیمو

سیر رنده شده

نمک، فلفل، زردچوبه، گلپر

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا

 

 

طرز تهیه

ماهی سفید را پاک کنید و بسته به اندازه‌اش به چند تکه تقسیم کنید. سپس آن را نیم ساعت در مخلوط آب‌لیمو، سیر، زردچوبه، نمک، فلفل سیاه و گلپر بخوابیانید. پس از نیم ساعت ماهی را از این مواد بیرون بیاورید و خشک کنید. اگر ماهی هنگام سرخ شدن خیس باشد روغن زیادی به اطراف می‌پاشد و ماهی طوری که باید سرخ و برشته نمی‌شود.

در یک تابه ضخیم و سنگین یک فنجان روغن سرخ‌کردنی بهار بریزید و روی حرارت بگذارید تا داغ شود. قطعات ماهی را در روغن داغ بگذارید. پوست ماهی باید به سمت پایین باشد. بعد از اینکه یک طرف ماهی کاملا سرخ شد و پوست ماهی حالت خشک پیدا کرد آن را برگردانید تا طرف دیگرش سرخ شود.

این روش بسیار ساده و در عین حال برای ماهی سفید بسیار مناسب است.

 

ماهی سفید شکم‌پر

سرخ کردن ماهی سفید شکم‌پر به سبک شمالی یک روش ساده است که در آن مثل بسیاری از غذاهای شمالی از ترکیب بی‌نظیر رب انار و گردو استفاده می‌کند.

 

مواد لازم

۱ ماهی سفید درسته

۲۰۰ گرم گردو

یک پیمانه رب انار

۲ قاشق غذاخوری سبزیجات معطر خردشده (گشنیز، نعنا، پونه، چوچاق)

۱ پیاز

نمک، فلفل، زردچوبه

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا

 

غذاهای مشابه

طرز تهیه

داخل ماهی را خوب تمیز کنید و به نمک و فلفل آغشته کنید.

پیاز را رنده کنید و آب اضافی آن را بگیرید. گردو را خوب خرد کنید. رب انار، گردو، پیاز، سبزیجات معطر، و نمک و فلفل را مخلوط کنید و در شکم ماهی جا بدهید. لبه‌های شکم ماهی را با خلال دندان به هم وصل کنید یا به یک نخ و سوزن استریل شده به هم بدوزید.

این ماهی را به دو روش می‌توانید سرخ کنید: در تابه و در فر.

برای سرخ کردن ماهی سفید شکم‌پر در تابه کافی است یک فنجان روغن سرخ‌کردنی بهار را در یک تابه ضخیم بریزید و بگذارید روی حرارت حسابی داغ شود. حالا مای را با احتیاط طوری که مواد داخل شکم‌اش بیرون نریزد در روغن داغ بگذارید تا یک طرف آن خوب سرخ شود. سپس آن را برگردانید تا طرف دیگرش سرخ شود.

برای سرخ کردن ماهی در فر، ابتدا فر را روشن کنید و بگذارید خوب داغ شود. در یک تابه مناسب فر که برای ماهی بزرگ یا کوچک نباشد روغن سرخ‌کردنی بهار بریزید و ماهی را در آن قرار دهید و در فر بگذارید. ماهی حدودا ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا حسابی سرخ و برشته شود.

ماهی سفید را در کنار برنج شمالی کته‌ای و مخلفات شمالی مثل زیتون پرورده سرو کنید.