طرز تهیه گوش‌فیل - روغن بهار

طرز تهیه گوش‌فیل

گوش‌فیل

گوش‌فیل یکی از شیرینی‌های محبوب مردم است که به‌خصوص در ماه رمضان زیاد تهیه می‌شود. این شیرینی ترد و خوشمزه را می‌توان به همراه چای و قهوه صرف کرد. در اینجا روش آماده کردن گوش‌فیل را شرح می‌دهیم.

 

مواد لازم برای تهیه کردن شیرینی گوش‌فیل (برای ۸-۱۰ نفر)

شیر: نصف استکان

تخم‌مرغ: ۱ عدد

شربت: دو قاشق غذاخوری

بکینگ پودر: یک قاشق مرباخوری

ماست: یک قاشق غذاخوری

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس: دو قاشق غذاخوری خرید از دیجی کالا

آرد: به مقدار لازم

هل: به مقدار لازم

وانیل: به مقدار لازم

گلاب: به مقدار لازم

آبلیمو: به مقدار لازم

 

 

طرز تهیه گوش‌فیل

یک قابلمه کوچک انتخاب کنید ودیواره داخلی آن را با قلم‌موی آشپزی به کمی آب لیمو آغشته کنید. این کار برای این است که زمانی که شربت می‌جوشد دیواره ظرف شکرک نزند. یک لیوان آب را به همراه دو لیوان شکر، وانیل، هل و گلاب در این قابلمه بریزید و روی شعله گاز بگذارید و اجازه دهید آنقدر بجوشد تا قوام آید. دقت داشته باشید که ابتدا باید آب و شکر را حل کرده بعد روی شعله بگذارید و هم نزنید. اگر آب و شکر را روی شعله هم بزنید شکرک می‌زند. بعد از اینکه این شربت غلیظ شد آن را کنار بگذارید تا سرد شود. سپس شیر، تخم‌مرغ و روغن را با هم مخلوط کرده و ماست، دو قاشق از شربت و بکینگ پودر را به آن اضافه کنید. کم کم آرد را به مواد اضافه کرده، خوب هم بزنید و سپس ورز دهید. این خمیر گوش‌فیل است. تا زمانی آرد را به مواد اضافه کنید که دیگر خمیر به دست‌تان نچسبد. یک الی دو ساعت به خمیر استراحت دهید.

روی سطحی که می‌خواهید خمیر را پهن کنید آرد بپاشید. بعد خمیر را به وسیله وردنه صاف کرده و به شکل لوزی‌هایی برش دهید. وسط لوزی‌ها را می‌توان جمع کرد یا می‌توان گوش‌فیل‌ها را به همین شکل لوزی سرخ کرد.

درون ماهیتابه‌ای روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و بگذارید داغ شود. مقدار روغن باید زیاد و حرارت آن بالا باشد تا گوش‌فیل ها در روغن بجوشند. سپس گوش‌فیل‌ها را در تعداد کم در روغن داغ بگذارید. بعد از اینکه طلایی رنگ شدند آن را از ماهیتابه خارج کرده و در صافی بگذارید تا روغن اضافی آن خارج شود. بعد از اینکه گوش‌فیل‌ها کاملا سرد شدند آنها را داخل شربتی که از قبل تهیه کرده‌اید و سرد شده فرو ببرید و بیرون بیاورید و دوباره در صافی بگذارید تا شربت اضافه آن گرفته شود.

اگر قالب‌هایی با اشکال دلخواه خودتان در منزل دارید می‌توانید به‌جای شکل لوزی از آنها استفاده کنید.

 

طرز تهیه چورو (بامیه اسپانیایی)

سرخ کردن عمیق چیست؟

 

غذاهای مشابه