طرز تهیه گل‌کلم سوخاری - روغن بهار

طرز تهیه گل‌کلم سوخاری

 

سبزیجات از سالم‌ترین دسته‌های غذایی هستند، ولی از طرف مصرف‌کنندگان مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. برای خوشمزه شدن سبزیجات می‌توانید از روش سوخاری کردن استفاده کنید تا افراد و به‌خصوص کودکان را به خوردن آنها تشویق کنید. در این قسمت از مجله آشپزی بهار طرز تهیه گل‌کلم سوخاری را آموزش می‌دهیم.

 

مواد لازم برای آماده کردن گل‌کلم

۱ گل‌کلم کوچک (حدود ۱ کیلو)

نمک و فلفل سیاه تازه

۳ فنجان آرد معمولی

۲ قاشق غذاخوری پودر فلفل سفید

یک چهارم قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر

۱ و یک چهارم فنجان شیر

۲ عدد تخم‌مرغ بزرگ

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا
 

 

طرز تهیه گل‌کلم سوخاری

فر را تا دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد گرم کنید. ساقه انتهای گل‌کلم را جدا کنید و سر آن را به  صورت قطعات ۳ سانتی‌متری برش بدهید. یک چهارم قاشق چای‌خوری نمک و فلفل را به هر دو طرف قطعات گل‌کلم بپاشید و کنار بگذارید.

در یک ظرف دیگر آرد، فلفل سفید، بیکینگ‌پودر و دو قاشق چای‌خوری نمک را با هم مخلوط  کنید. ۳ قاشق غذاخوری شیر به این مخلوط اضافه کرده و با دست آن را مخلوط کنید. در این مرحله تخم‌مرغ‌ها و باقی‌مانده شیر را در یک ظرف دیگر ریخته و به هم بزنید. حالا گل‌کلم‌های خردشده را یک بار داخل مخلوط آرد زده و بعد داخل مخلوط تخم‌مرغ فرو ببرید و مجددا در مخلوط آرد بغلتانید تا تمام سطح آن پوشانده شود و آنها را روی سینی‌های مشبک قرار دهید.

حدود ۳ سانتی‌متر روغن را داخل ماهیتابه یا سرخ کن ریخته و تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کنید. گل‌کلم‌ها را داخل روغن ریخته و هر دو طرف آن را سرخ کنید تا طلایی- قهوه‌ای شوند. گل‌کلم‌ها را در داخل سینی فر قرار داده و روی آنها نمک بپاشید و در فر را ببندید تا گرم بماند و سرخ کردن باقی آنها را ادامه دهید.

گل‌کلم‌ها را داغ داغ با سس گرم سرو کنید.

 

مواد لازم برای تهیه سس

۴ قاشق غذاخوری کره بی‌نمک

یک سوم فنجان آرد معمولی

۲ و نیم فنجان شیر

نمک و فلفل سیاه تازه

۲ قاشق غذاخوری پیازچه یا موسیر تازه خرد شده
 

غذاهای مشابه

 

طرز تهیه سس

کره را در یک ظرف روی حرارت متوسط ذوب کنید. آرد را کم کم داخل کره ریخته و بهم بزنید تا صاف و قهوه ای – طلایی شود این کار حدود ۷ دقیقه طول می‌کشد. در این مرحله شیر را آرام آرام اضافه کنید و بگذارید بجوشد تا محلول غلیظ شود و هیچ توده ای در آن دیده نشود این کار ۴ تا ۶ دقیقه طول می‌کشد. ۲ قاشق چای‌خوری نمک و ۱ قاشق فلفل را به عنوان چاشنی به آن اضافه کنید و ظرف را از روی حرارت بردارید و در آن را بگذارید تا گرم بماند. قبل از سرو دوباره آنرا گرم کنید و با قاشق غذا‌خوری به آن آب اضافه کنید تا به شکل دلخواه رقیق شود. درست قبل از سرو کردن پیازچه یا موسیر خرد شده را به آن اضافه کنید.