طرز تهیه گلاب جامون، دسر هندی - روغن بهار

طرز تهیه گلاب جامون، دسر هندی

گلاب جامون

در این پست از مجله آشپزی بهار طرز تهیه گلاب جامون، دسر هندی را به شما آموزش می‌دهیم. گلاب جامون یک دسر سنتی هندی است که به خاطر کره و شیرخشکی که در آن به کار می‌رود بسیار خوشمزه است. پس حتما آن را امتحان کنید.

 

مواد لازم برای گلاب جامون

ماست‏ ۱ قاشق غذا خوری

بیکینگ پودر ۲ پنس

نمک (اختیاری) ۱ پنس

کره دو قاشق غذاخوری

آرد ۱/۴ فنجان

شیر خشک ۱ فنجان

خلال پسته و بادام برای تزیین

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا

 

مواد لازم برای شربت گلاب جامون

هل ۴ عدد

شکر ۱.۵ فنجان

آب ۲ فنجان

گلاب ۱ قاشق چای خوری

 

 

طرز تهیه گلاب جامون

برای تهیه شربت، ابتدا آب و شکر و هل را در یک قابلمه کوچک یا شیرجوش بریزید و روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا جوش بیاید. حرارت را کم کنید تا شربت آرام آرام غلیظ شود. در آخر گلاب را به آن اضافه کنید و شربت را کنار بگذارید.

در یک کاسه شیر خشک، ماست، کره، آرد و بیکینگ پودر را مخلوط کنید تا خمیری یک‌دست به دست آورید. خمیر را بیش از حد هم نزنید.

در یک تابه بزرگ و گود مقدار زیادی روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید. توجه داشته باشید که این شیرینی با روش سرخ کردن عمیق درست می‌شود؛ پس باید مقدار روغن زیاد و حرارت روغن بالا باشد. برای این کار حتما از روغن سرخ‌کردنی استفاده کنید تا گلاب جامون بوی روغن سوخته نگیرد.

از خمیر توپ‌های کوچک به اندازه فندق درست کنید و در روغن داغ بیاندازید تا سرخ شود. اگر در تابه آنقدر جا نیست که همه توپ‌ها جای کافی برای شناور شدن داشته باشند، آنها را در دو یا چند نوبت سرخ کنید. حجم توپ‌ها پس از سرخ شدن حدودا دو برابر می‌شود.

پس از اینکه توپ‌های گلاب جامون کاملا سرخ و طلایی شدند (حدودا ۵ دقیقه) آنها را از روغن بیرون بیاورید و داغ داغ در شربت بیاندازید و بگذارید نیم ساعتی در شربت بمانند. سپس آنها را بیرون بیاورید و روی یک توری بچینید تا شربت اضافی آنها گرفته شود. خلال بادام و پسته را روی گلاب جامون بریزید.

گلاب جامون را می‌توانید سرد یا گرم سرو کنید.

 

غذاهای مشابه