طرز تهیه کیک کینوای سرخ‌شده با دورچین سبزیجات - روغن بهار

طرز تهیه کیک کینوای سرخ‌شده با دورچین سبزیجات

کیک کینوای سرخ شده

کینوا نوعی غله است که منبعی غنی برای پروتئین به شمار می‌رود و یکی از کهن‌ترین خوراکی‌های جهان به شمار می‌رود. از آنجایی که به تازگی استفاده از این دانه گیاهی در رژیم غذایی مردم مختلف جایگاه تازه‌ای پیدا کرده است، در این مطلب به آموزش نوعی غذای خوشمزه با این دانه می‌پردازیم: کیک کینوای سرخ‌شده. این غذا به علت داشتن ادویه کاری و شیر نارگیل طعمی خاص و منحصربه‌فرد دارد. به علاوه مواد مورداستفاده در آن بسیار سالم و مفیداند. این کیک متفاوت را می‌توانید با دورچین سبزیجات سرو کنید.

 

کیک کینوای سرخ‌شده

 

مواد لازم برای تهیه کیک کینوای سرخ‌کرده

کینوا ۱ و یک سوم پیمانه

زنجبیل متوسط ۱ عدد

سیر دو حبه پوست‌گرفته

گشنیز ۱۰ شاخه

پیازچه ۵ شاخه

پوست لیموی ریز رنده‌شده ۱ قاشق غذاخوری

ادویه کاری ۲ قاشق غذاخوری

شیر نارگیل نصف قوطی

نمک مقداری

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس ۴ قاشق غذاخوری خرید از دیجی کالا

تخم‌مرغ بزرگ ۱ عدد

آرد ۱ پیمانه

 

 

طرز تهیه کیک کینوای سرخ‌کرده

ابتدا ۱ و دو سوم پیمانه آب را به همراه تمام کینوا روی حرارت اجاق بگذارید. اجازه دهید تا آب جوش بیاید. به این مخلوط نمک اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا کینوا حجیم شده و آب آن جمع شود. تقریبا ۱۰ تا ۱۲ دقیقه زمان برای پختن کینوا کافی است. کینوا را از روی حرارت بردارید و در قابلمه را به مدت ۵ دقیقه بگذارید. بعد از گذشت ۵ دقیقه کینوا را از آب بیرون بیاورید و روی یک ورقه سینی که در آن کاغذ روغنی انداخته‌اید بریزید تا کاملا سرد شود.

در یک ماهیتابه ۱ قاشق غذاخوری روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و روی حرارت متوسط اجاق قرار دهید. سپس پیازچه، پوست لیمو، زنجبیل، کاری و سیر را به آن اضافه کنید و حدود ۳ دقیقه تفت دهید. کاری را اضافه کنید و باز تفت دهید تا رنگ مواد تیره شود. سپس شیر نارگیل را به مواد اضافه کنید و روی حرارت هم بزنید تا مواد کاملا با هم ترکیب شود. گشنیز خردشده را به مواد اضافه کنید و اجازه دهید مواد با هم بجوشد تا شیر نارگیل کاملا به خورد مواد درون ماهیتابه برود. تقریبا ۱۰ تا ۱۲ دقیقه زمان برای این کار لازم است. حجم موارد درون ماهیتابه باید یک سوم قبل شود.

یک کاسه متوسط آماده کنید و مواد را درون کاسه بریزید. می‌بایست مواد درون ماهیتابه را قبل از اینکه به کاسه منتقل کنید، از یک صافی درشت رد کنید تا تکه‌های بزرگ سبزیجات از آن خارج شود. اجازه دهید تا مواد درون کاسه کمی خنک شود. سپس تخم‌مرغ و کینوا را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید. آرد را اضافه کنید و مخلوط کنید تا مواد به هم بچسبند. در پایان نمک اضافه کنید.

دست خود را خیس کنید و یک چهارم پیمانه از خمیر را در دست‌تان گلوله کنید و روی یک عدد کاغذ روغنی پهن کنید. وقتی همه خمیر را به صورت دایره روی کاغذ روغنی پهن کردید، روی آن را بپوشانید و به مدت ۱ ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

در یک ماهیتابه ۳ قاشق غذا خوری روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و آن را روی اجاق با حرارت متوسط قرار دهید. کینواها را از فریزر خارج کنید و درون ماهیتابه قرار دهید تا سرخ شود. ضخامت ورقه‌های آماده شده با خمیر باید تقریبا یک سانتی‌متر باشد. در واقع ضخامت باید به گونه‌ای باشد که زمان سرخ کردن کینواها، مغز آن نیز پخته شود. کینواها را تا جایی سرخ کنید که رنگ آن طلایی شود. تقریبا ۳ دقیقه زمان برای سرخ کردن کینواها لازم است. کینواها را پشت و رو کنید و اجازه دهید طرف دیگر آن نیز سرخ شود.

نکته مهم:

کینوای پخته شده تا دو روز در یخچال قابل نگهداری است. اگر مایل باشید می‌توانید از کینوایی که قبلا پخته شده استفاده کنید.

 

دورچین سبزیجات

 

مواد لازم برای تهیه دورچین سبزیجات

روغن گیاهی ۲ قاشق غذاخوری

گشنیز خردشده ۲ قاشق غذاخوری

قارچ صدفی بزرگ ۸ عدد

اسفناج یک دسته برگ کوچک و جوان

سرکه سیب یا سفید ½ پیمانه

نمک کمی

 

غذاهای مشابه

طرز تهیه دورچین سبزیجات

در یک ماهیتابه بزرگ ۲ قاشق غذاخوری روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و سپس زنجبیل را به آن اضافه کنید. حدود ۳۰ ثانیه آن را تفت دهید. تفت دادن زنجبیل باید تا جایی ادامه داشته باشد که عطر آن پخش شود. سپس قارچ را به آن اضافه کنید و تا زمانی که رنگ قارچ تیره شود آن را تفت دهید. حدود ۵ دقیقه زمان برای تفت دادن قارچ و زنجبیل کافی است. سپس اسفناج را به همراه سرکه سیب به مواد اضافه کنید و حدود ۷ دقیقه روی گاز قرار دهید تا کاملا مزه‌ها با هم ترکیب شوند. در نهایت نمک و کمی گشنیز خرد شده اضافه کنید و ماهیتابه را از روی اجاق بردارید.

کینواهای سرخ شده را در ظرف مناسب سرو بچینید و سپس دور آن را با سبزیجاتی که آماده و مزه‌دار کرده‌اید، تزئین کنید.