طرز تهیه کبه عربی - روغن بهار

طرز تهیه کبه عربی

کبه

کُبه یک غذای عربی است که بیشتر در لبنان و عراق درست می‌شود. کبه در جنوب ایران هم در کنار سمبوسه و فلافل تهیه می‌شود و هواداران خودش را دارد. در این بخش از مجله آشپزی بهار با طرز تهیه کبه با ما همراه باشید.

 

مواد لازم برای کبه

برنج ۶ پیمانه

گوشت چرخ‌کرده ۲۵۰ گرم

پیاز متوسط ۲ عدد

سیب‌زمینی متوسط ۴ عدد

سبزی معطر ۲۰۰ گرم (تره، جعفری، گشنیز، ترخون و مرزه)

نمک و فلفل به مقدار کافی

زردچوبه نصف قاشق غذاخوری

هل، دارچین، پودر تخم گشنیز، فلفل سیاه، جوزهندی، میخک

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا

 


 

طرز تهیه کبه عربی

 

آماده کردن مواد داخل کبه

برای درست کردن مواد داخلی کبه ابتدا ۳ تا از سیب‌زمینی‌ها را بشویید، پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید. در یک تابه روغن سرخ‌کردنی بهار الماس را داغ کنید و سیب‌زمینی را در آن سرخ کنید. وقتی سیب‌زمینی‌ها طلایی شدند از تابه بیرون بیاوردید و کنار بگذارید.

پیاز را نگینی خرد کنید و در همان تابه تفت دهید تا کمی طلایی شود. گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود. به گوشت نمک، فلفل، زردچوبه، هل، دارچین، پودر تخم گشنیز، فلفل سیاه، جوزهندی و میخک بزنید و باز تفت دهید.

سبزیجات معطر را به گوشت اضافه کنید و کمی با هم تفت دهید. وقتی احساس کردید گوشت پخته، سیب‌زمینی را به تابه برگردانید و با گوشت مخلوط کنید. زیر تابه را خاموش کنید.

 

آماده کردن خمیر کبه

برای درست کردن خمیر کبه ابتدا برنج را با آب و کمی نمک بپزید به طوری که در پایان پخت آبش تمام شده باشد. یک سیب‌زمینی باقی‌مانده را هم آب‌پز کنید و پوست بگیرید و چند تکه کنید. برنج پخته و سیب‌زمینی را چرخ کنید و با هم ورز دهید تا خمیر یک‌دستی درست شود.

 

غذاهای مشابه

 

پیچیدن و سرخ کردن کبه

یک مشت از خمیر کبه بردارید و کف دستتان پهن کنید. یک قاشق از مایه گوشت وسط کبه بگذارید و بپیچید. کبه را به شکل بیضی، اشک یا دایره بپیچید. وقتی همه کبه‌ها آماده شدند آنها را یک ساعت در فریزر بگذارید.

در یک تابه بزرگ و گود و سنگین روغن سرخ‌کردنی بهار بریزید. ارتفاع روغن باید در تابه زیاد باشد تا کبه‌ها در روغن داغ کاملا بجوشند. بگذارید روغن خوب داغ شود. کبه‌ها را در گروه‌های کم تعداد در روغن داغ سرخ کنید.