چند اشتباه رایج در تهیه غذاهای سرخ کردنی - روغن بهار

چند اشتباه رایج در تهیه غذاهای سرخ کردنی

سرخ کردنی

وقتی قصد غذا درست کردن با استفاده از روش‌های مختلف سرخ کردن دارید، توجه و رعایت نکات ساده‌ای باعث بهبود طعم غذا و بالاتر رفتن سرعت و ایمنی کار می‌شود. در این مقاله با هم هفت اشتباه رایجی که مردم در هنگام سرخ کردن غذا مرتکب می‌شوند را مرور می‌کنیم.

پنج روش رایج سرخ کردن مواد غذایی در جهان  (لینک پس از انتشار مطلب اضافه می‌شود)

 

اشتباه اول: سرخ کردن با حرارت بیش‌ازحد

 

اگر از روش سرخ کردن کم‌عمق (shallow fry or pan fry) یا تفت دادن (Sauté) استفاده می‌کنید، برای درست کردن یک غذای سرخ کردنی ترد و لذیذ، مطمئن شوید که درجه حرارت روغن متوسط باشد. اگر دمای روغن از این مقدار بالاتر باشد، سطح غذا زود سرخ شده و سریع خشک می‌شود.

در بدترین حالت با بالا بردن زیاد از حد دمای روغن، بیرون غذا می‌سوزد و داخلش نپخته باقی می‌ماند.

 

اشتباه دوم: سرخ کردن با درجه حرارت پایین

 

برای تهیه غذای سرخ کردنی خوشمزه همیشه باید به دمای روغن سرخ کردنی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

برای پخت غذا با روش سرخ کردن عمیق (deep fry) یا تفت روغن داغ (stir fry) دمای روغن باید بالا باشد درست مثل بالا بودن دمای روغن، پایین بودن دمای آن هم باعث می‌شود غذای سرخ‌کردنی شما باکیفیت از آب در نیاید.

اگر آشپز چیره‌دستی نیستید می‌توانید وقتی که در خانه سرخ کردن عمیق یا سایر روش‌های سرخ کردن را انجام می‌دهید از یک دماسنج کوچک استفاده کنید تا همیشه از دمای روغن آگاهی داشته باشید.

اشتباه سوم: انتخاب اشتباه روغن

انتخاب روغن مناسب برای سرخ کردن تقریبا اولین قدم و مهم‌ترین آن‌ها در پروسه سرخ کردن است. انتخاب روغنی که نقطه دود پایینی دارد می‌تواند تا حد زیادی کیفیت سرخ کردن شما را کاهش دهد و غذایی خمیری و پر از روغن با بوی روغن سوخته به شما تحویل دهد. روغن‌هایی که تحمل گرمایی پایینی دارند در حرارت بالا فاسد می‌شوند و ترکیبات سرطان‌زا تولید می‌کنند.

روغن سرخ کردنی بهار و بهار الماس با نقطه دود بالا و حفظ طعم اصلی غذا و مزایای فراوان دیگر بهترین گزینه برای سرخ کردن است.

 

اشتباه چهارم: سرخ کردن مواد زیاد به طور هم‌زمان

 

شلوغ کردن ظرف مخصوص سرخ کردن یکی از اشتباهات رایجی است که افراد در هنگام سرخ کردن انواع مواد غذایی مرتکب می‌شوند. مهم نیست که سوسیس سرخ می‌کنید یا مرغ یا سبزیجات، هر ماده غذایی نیاز به فضا دارد تا به خوبی در ظرف سرخ شود.

ممکن است به خاطر عجله وسوسه شوید که مقدار زیادی از مواد غذایی را به طور هم‌زمان سرخ کنید. اما بهتر است مواد کمتری داخل ظرف بریزید تا همه آن‌ها به طور مساوی و یکسان سرخ شوند.

فوت‌وفن پیاز داغ طلایی و خوشمزه

 

اشتباه پنجم: سرخ کردن غذا در تکه‌های بزرگ

 

یکی از دلایل طعم بی‌نظیر سیب‌زمینی سرخ کرده، سایز مناسب آن است! نصف کردن مواد غذایی که قصد سرخ کردن آن را دارید، زمان سرخ کردن را تا یک چهارم کاهش می‌دهد. با همین نسبت خرد کردن مواد غذایی به قسمت‌های کوچک‌تر زمان سرخ کردن را به مراتب کاهش داده و کیفیت غذا را افزایش می‌دهد.

مواد غذایی کوچک‌تر در هنگام سرخ کردن تردتر و مغزپخت‌تر می‌شوند.

 

اشتباه ششم: استفاده از آرد یا خمیر سوخاری نامناسب

 

اگر پودر سوخاری یا خمیری که برای مواد غذایی استفاده می‌کنید مناسب نباشد، مواد داخل خمیر نیز بعد از سرخ کردن کیفیت مناسبی پیدا نخواهند کرد. چاشنی‌های مناسب را به پودر یا خمیر سوخاری خود اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید تا همه مواد آن با یکدیگر ترکیب شوند.

اگر برای پوشش غذای سرخ‌کردنی از خمیر استفاده می‌کنید، قوام آن باید به اندازه کافی باشد. هر چقدر مواد خمیر تازه‌تر باشد، نتیجه نهایی بهتر از آب در می‌آید.

طرز تهیه مرغ سوخاری کنتاکی

 

اشتباه هفتم: استفاده از روغنی که تغییر رنگ و بو داده

 

به هیچ عنوان نباید از روغنی که استفاده شده و بوی سوختگی گرفته یا رنگش تغییر کرده مجددا استفاده کنید. استفاده از روغن استفاده شده نه تنها غذا را چرب‌تر می‌کند، بلکه کیفیت و طعم غذای سرخ‌شده را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهد و ممکن است سرطان‌زا باشد.

علاوه بر این موارد استفاده از روغن سوخته خطر آتش‌سوزی دارد. زیرا نقطه دود این این روغن پایین آمده و ممکن است در آشپزخانه فاجعه به بار آورد.