طرز تهیه پیاز سوخاری شکفته - روغن بهار

طرز تهیه پیاز سوخاری شکفته

پیاز سوخاری شکفته

در این پست از مجله آشپزی بهار با طرز تهیه پیاز سوخاری شکفته با ما همراه باشید. دلیل این نام‌گذاری این است که پس از آماده شدن، پیاز سوخاری شما شبیه گلی می‌شود که تازه شکفته. پیاز سوخاری شکفته  علاوه بر اینکه بسیار خوشمزه است، یک تزیین بسیار زیبا برای میز غذای شما محسوب می‌شود.

 

مواد لازم برای پیاز سوخاری شکفته

۱ پیاز بزرگ

یک و نیم پیمانه آرد

نصف قاشق چای‌خوری زیره

نصف قاشق چای‌خوری آویشن

نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه

۲ تخم‌مرغ

۱ فنجان شیر

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا

 

 

طرز تهیه پیاز سوخاری شکفته

در یک کاسه آرد، زیره، آویشن و فلفل سیاه را با هم مخلوط کنید.

در یک کاسه دیگر تخم‌مرغ و شیر را مخلوط کنید.

پیاز را پوست بگیرید اما ریشه‌اش را جدا نکنید. آن را طوری روی تخته بگذارید که ریشه بالای پیاز رو به پایین باشد. پیاز را از وسط تا جایی برش بزنید که ۳ سانتی‌متر از آن باقی بماند و جدا نشود. حالا یک برش عمود به برش قبلی بزنید. بعد از اینکه چار برش روی پیاز زدید و پیاز شبیه یک گل نیمه شکفته شد که ۸ ردیف گلبرگ دارد. اگر پیازتان خیلی بزرگ است می‌توانید این عدد را به ۱۲ برسانید. حالا پیاز را برگردانید و پره‌های آن را دانه دانه و با احتیاط از هم باز کنید. هرچه به سمت مرکز پیاز بروید این کار سخت‌تر می‌شود؛ پس تا جایی که ممکن است پیش بروید. اگر پره‌ای شکست نگران نباشید! کسی متوجه نخواهد شد.

ریشه سر پیاز را بگیرید و آن را در یک کاسه بگذارید و مخلوط آرد و ادویه‌ها را روی آن بپاشید. مواظب باشید همه لایه‌های پیاز آغشته شوند. سپس آن را برگردانید و تکان دهید تا آرد اضافه بریزد. حالا پیاز را در مخلوط تخم‌مرغ و پیاز فرو کنید و بچرخانید و مطمئن شوید هم لایه‌ها با این مواد آغشته شده‌اند. آن را بیرون بیاورید و در مخلوط آرد فرو کنید و خوب بچرخانید تا همه جای پیاز کاملا پوشیده شود.

یک قابلمه کوچک و گود را با مقدار زیادی روغن سرخ‌کردنی بهار پر کنید. پیاز باید کاملا در روغن غوطه‌ور شود. روغن را روی حرارت زیاد خوب داغ کنید. پیاز را طوری در روغن فرو ببرید که طرف بالای آن به سمت پایین باشد. اگر روغن آن طوری که باید، داغ باشد حدودا ۷ تا ۱۰ دقیقه زمان لازم است تا پیاز سوخاری شکفته  شما طلایی و برشته شود.

 

غذاهای مشابه