طرز تهیه مرغ سوخاری کُره‌ای - روغن بهار

طرز تهیه مرغ سوخاری کُره‌ای

مرغ سوخاری یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای گوشتی است که طرفداران زیادی دارد. مردن نقاط مختلف جهان روش‌های متفاوتی برای طبخ این غذا دارند. در این قسمت از مجله آشپزی بهار طرز تهیه مرغ سوخاری کُره‌ای را آموزش می‌دهیم.

بهتر است برای حفظ ارزش غذایی این غذای خوشمزه، مدت پخت و سرخ‌کردن آن کاهش یابد. همچنین برای اینکه یک مرغ سوخاری ترد و خوشمزه بدون بوی روغن سوخته داشته باشید که برای سلامتی مضر نیست، توصیه می‌کنیم حتما از روغن سرخ‌کردنی استفاده کنید.

 

مواد لازم برای تهیه مرغ سوخاری کُره‌ای

 

مواد لازم برای مزه‌دار کردن مرغ:

نصف پیاز خرد شده

سیر خرد شده ریز ۴ حبه

فلفل سیاه نصف قاشق چای‌خوری

نمک

 

مواد لازم برای مرغ سوخاری:

مرغ بدون استخوان و پوست یک عدد کامل (خرد شده به اندازه دلخواه)

نشاسته ذرت ¾ لیوان

آرد سفید مخصوص سرخ کردن ½ لیوان

فلفل سیاه ½ قاشق غذاخوری

نمک ¼ قاشق غذاخوری

شکر ۱ قاشق چای‌خوری

آب سرد ۱ لیوان

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا
 


 

طرز تهیه

ابتدا مرغ را به چند قسمت تکه تکه می‌کنیم و سپس پیاز، سیر، نمک و نصف قاشق غذاخوری فلفل را به آن اضافه می‌کنیم. همه مواد را در یک کاسه آن‌قدر با هم مخلوط می‌کنیم تا ادویه به خورد مرغ برود. سپس روی کاسه را با نایلون به مدت ۴ ساعت می‌پوشانیم و اجازه می‌دهیم تا مرغ استراحت کند.

بعد از اینکه مرغ‌ها به مدت ۴ ساعت در کاسه استراحت کرد، سپس در یک قابلمه روغن را با ۱۷۱ درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنیم.

در یک کاسه دیگر نشاسته ذرت، آرد، شکر، نصف قاشق غذاخوری فلفل و ¼ قاشق غذاخوری نمک را مخلوط می‌کنیم. آب سرد را در حین هم‌زدن به تدریح اضافه می‌کنیم و تا زمانی که یک مایع شبیه به ماست ایجاد شود هم می‌زنیم. بافت این خمیر باید بسیار نرم و غلظت آن شبیه به ماست باشد. سپس تکه‌های مرغ را که مزه دار شده‌اند به مایع آغشته می‌کنیم به نحوی همه قسمت‌های مرغ با مایع پوشانده شود.

شعله زیر ماهیتابه روغن را زیاد می‌کنیم و وقتی روغن داغ شد تکه‌های مرغ را به آرامی داخل آن می‌اندازیم. مرغ باید ابتدا با شعله زیاد و بعد با شعله کم سرخ شود تا کاملا مغزپخت شود. مدت زمانی که برای پخت هر تکه لازم است حدود ۴ تا ۶ دقیقه است.

برای اینکه روغن اضافی غذا از آن خارج شود، بهتر است تکه‌های مرغ را بعد از اینکه از درون روغن داغ خارج می‌کنید روی کاغذ سفید یا دستمال قرار دهید تا روغن اضافه آن خارج شود.

نکته مهم در تهیه این غذا این است که می‌توانید به نصف لیوان آرد سفید ساده و ¾ قاشق غذاخوری بیکینگ پودر و ¼ قاشق غذاخوری نمک به مایه اضافه کنید.
 

غذاهای مشابه