طرز تهیه فیش اند چیپس با سس تارتار - روغن بهار

طرز تهیه فیش اند چیپس با سس تارتار

فیش اند چیپس

فیش اند چیپس که همان فیله ماهی سرخ‌شده و سیب‌زمینی سرخ‌شده است یک غذای اصیل بریتانیایی است که انگلیسی‌ها به داشتن آن افتخار می‌کنند. این غذا با سس‌های متفاوتی سرو می‌شود، مثلا سس کچاپ یا تاتار. این فست فود به خاطر اینکه از ماهی تشکیل شده و غذای سالمی است، بسیار طرف‌دار دارد. ماهی مورداستفاده در این غذا اکثرا ماهی کاد یا هدوک است و اکثرا یک گونه پوره نخودفرنگی در کنار این غذا استفاده می‌شود. در ایران این غذا بیشتر با ماهی تیلاپیا درست می‌شود.

 

 

مواد موردنیاز برای تهیه فیش اند چیپس

فیله ماهی ۵۰۰ گرم

سرکه سفید ۲ قاشق غذاخوری

ماءالشعیر ۳۰۰ میلی‌لیتر

آرد گندم الک‌کرده  ۲۰۰ گرم

نمک به مقدار لازم

سیب‌زمینی خلال‌کرده ۷۰۰ گرم

روغن سرخ‌کردنی بهار به اندازه کافی خرید از دیجی کالا
 


 

طرز تهیه فیش اند چیپس

داخل یک ظرف فیله‌های ماهی را با سرکه و نمک طعم‌دار کنید. سپس روی ظرف سلفون بکشید، در یخچال بگذارید و اجازه دهید تا سرکه و نمک به خورد ماهی برود و بعد از ده دقیقه از یخچال بیرون آورید. سپس ماءالشعیر و آرد را درون یک ظرف با همدیگر مخلوط کنید. فیله‌های ماهی طعم‌دار شده را در این خمیر بغلتانید، به طوری که تمام سطح فیله‌های ماهی را پوشش دهد.

در یک ماهیتابه روغن سرخ‌کردنی بهار فراوان ریخته و روی شعله بگذارید تا داغ شود. فیله‌های ماهی را در ماهیتابه بگذارید تا کاملا سرخ و طلایی شوند. یک طرف فیله ماهی که سرخ شد فیله را برعکس کنید تا طرف دیگر نیز سرخ شود. زمانی که فیله‌های ماهی سرخ و طلایی شد آنها را روی دستمال یا حوله کاغذی بگذارید تا روغن اضافی آنها خارج شود.

برای آماده کردن چیپس ابتدا سیب‌زمینی‌ها را پوست گرفته، به قسمت‌های برابر اندازه انگشتان دست خلال کنید. سپس خلال‌های سیب‌زمینی را در یک ظرف شیشه‌ای ریخته و روی آن آب و یخ بریزید و در آن را باز بگذارید و اجازه دهید ۵ دقیقه بگذرد. سپس سیب‌زمینی‌ها را آب‌کش کنید.

در یک قابلمه آب جوش بیاورید. مقداری نمک بریزید. حالا سیب‌زمینی‌ها را درون ظرف آب جوش و نمک روی شعله گاز با حرارت کم بریزید تا کمی از بافت بیرونی سیب‌زمینی‌ها بشکند و بعد از سه دقیقه سیب‌زمینی‌ها را آب‌کش کنید. دوباره سیب‌زمینی‌ها را در ظرف آب و یخ ریخته و آب بکشید. اکنون اجازه دهید که سیب‌زمینی‌ها کاملا خشک شوند.

بعد از این که سیب‌زمینی‌ها خشک شدند در یک ماهیتابه روغن سرخ‌کردنی بهار فراوان بریزید و روی شعله بگذارید تا داغ شود. سیب‌زمینی‌ها را در ماهیتابه بریزید تا طلایی شوند. وقتی سیب‌زمینی‌ها را از ماهیتابه بیرون آوردید آنها را روی دستمال یا حوله کاغذی بگذارید تا روغن اضافه آنها خارج شود.

 

غذاهای مشابه

 

طریقه درست کردن سس تاتار

مواد لازم برای تهیه سس تاتار

سس مایونز ۲ قاشق غذاخوری

سس خردل ۱ قاشق غذاخوری

آب لیمو ترش تازه ۱ قاشق غذاخوری

شوید خشک یا تازه ۱ قاشق غذاخوری

خیار شور ۲ عدد متوسط

نمک به اندازه کافی

فلفل به اندازه کافی

ابتدا خیارشورها را ریز رنده کنید. سپس سس مایونز، سس خردل، آبلیمو، خیارشور رنده‌شده، نمک، فلفل و شوید را داخل یک ظرف ریخته و مخلوط کنید.