طرز تهیه پن پوریس غذای سرخ کردنی هندی - روغن بهار

طرز تهیه پن پوریس غذای سرخ کردنی هندی

سرخ کردنی

پن پوریس یک غذای خیابانی هندی است که در سراسر این کشور پهناور طرفداران زیادی دارد. این غذا با استفاده از روش سرخ کردن عمیق تهیه می‌شود. استفاده از روغن سرخ کردنی بهار الماس باعث ترد و خوش‌مزه شدن این غذا می‌شود و کمک می‌کند طعم واقعی آن حفظ گردد.

در هندوستان غذاهای خیابانی متنوعی وجود دارد که پن پوریس یکی از محبوب‌ترین آنهاست. معمولا یک غذای خیابانی خاص، تنها در یک منطقه هندوستان رواج دارد اما پن پوریس تقریبا در اکثر نقاط این کشور طبخ می‌شود.

همان‌طور که از اسم دو بخشی این غذا مشخص است، پن پوریس از دو بخش تشکیل شده. اولی پوریس که نوعی نان مخصوص است و بخش دوم پن (یا پنی) که آب تند و پرلعاب این غذا است.

راهکارهایی برای حرفه‌ای شدن در آشپزی هندی

 

مواد لازم برای پن پوریس غذای سرخ کردنی هندی

 

مواد لازم برای پن

گشنیز: پنجاه گرم

نعنا: بیست و پنج گرم

زنجبیل تازه: دو سانتی‌متر

تمبر هندی: دو قاشق غذاخوری

فلفل سبز تند: دو عدد

آب: پانصد میلی‌لیتر

زیره: یک قاشق چای‌خوری

 

مواد لازم برای پوریس

آرد سفید: ۱۵۰ گرم

آرد سمولینا: ۳۰ گرم

روغن سرخ کردنی بهار الماس به مقدار لازم

 

مواد لازم برای مواد داخل پوریس

نخودفرنگی: چهارصد گرم

سیب‌زمینی بزرگ: دو عدد

زیره: یک قاشق چای‌خوری

پیاز متوسط: یک عدد

 

طرز تهیه پن پوریس غذای سرخ کردنی هندی

 

برای آماده کردن مواد اولیه غذا ابتدا نعنا و گشنیز را خرد کنید. سیب‌زمینی‌ها و پیاز را هم بشویید، پوست بگیرید و خرد کنید. نخودفرنگی را بپزید. البته می‌توان از کنسرو نخودفرنگی به عنوان جایگزین استفاده کرد.

برای شروع باید آب پنی را تهیه کنید. فلفل سبز را خرد کنید و با نعنا، زنجبیل و تمر هندی را در مخلوط‌کن با یکدیگر مخلوط کنید و سپس سایر مواد اولیه مربوط به آب پن را به آن اضافه کنید. مایع را باید حداقل دو ساعت در یخچال قرار دهید.

حالا نوبت درست کردن پوریس است. آرد سفید، آرد سمولینا و کمی نمک دریایی و یک قاشق غذاخوری روغن را در ظرفی بزرگ بریزید. مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و ۸۰ تا ۸۵ میلی‌لیتر آب ولرم به آن اضافه کنید تا مایع حالت خمیری به خود بگیرد. روی آن را با یک دستمال مرطوب برای مدت نیم ساعت بپوشانید.

برای درست کردن مخلوط داخل نان، نخودفرنگی و سیب‌زمینی را در دو ظرف جداگانه قرار دهید. روی هر دو ظرف آب بریزید و روی شعله قرار دهید تا بپزند. وقتی که کاملا نرم و پخته شدند ظرف‌ها را از روی شعله بردارید.

وقتی خمیر به اندازه کافی استراحت کرد، انگشتان خود را با روغن چرب کنید و خمیر را به خوبی ورز دهید. بعد از ورز دادن مجددا نیم ساعت روی خمیر را بپوشانید. یک بار دیگر این مرحله را تکرار کنید تا خمیری یک‌دست به دست آید.

وقتی که نخود و سیب‌زمینی سرد شدند، آن‌ها را در ظرفی بزرگ بریزید و با سایر مواد اولیه مربوط به مواد داخل نان ترکیب کنید.

خمیر را به سه قسمت تقسیم کنید و با استفاده از چاقوی آشپزی خمیر را با قطر ۶ سانتی‌متر ببرید. روی خمیر را با سلفون بپوشانید. اینکار را برای باقی‌مانده خمیر نیز تکرار کنید.

طرز تهیه گلاب جامون، دسر هندی

روغن سرخ کردنی بهار الماس را در یک تابه بزرگ و گود داغ کنید. پوریس‌ها را با دقت داخل روغن قرار دهید. وقتی پوریس طلایی مایل به قهوه‌ای شد آن را از ظرف خارج کنید.

برای سرو غذا ابتدا در وسط خمیر یک سوراخ درست کنید و مایه نخود و سیب‌زمینی را داخل آن بریزید. پن پوریس آماده است و آن را می‌توانید با چند دانه انار تازه تزیین کنید.