طرز تهیه میگو سوخاری نارگیلی - روغن بهار

طرز تهیه میگو سوخاری نارگیلی

میگو سوخاری

تا به حال آموزش پخت میگو سوخاری کلاسیک و میگو سوخاری ماسالا را در مجله آشپزی بهار با هم مرور کرده‌ایم. میگو سوخاری نارگیلی با روشی شبیه به سایر غذاهای سوخاری تهیه می‌شود اما در آن به جای آرد سوخاری از پودر نارگیل استفاده شده است.

استفاده از نارگیل برای یک غذای سوخاری شاید برای ما ایرانی‌ها کمی عجیب باشد، اما در آشپزی شرق آسیا کاملا رایج و مرسوم است. می‌توانید از پودر نارگیل آماده هم استفاده کنید ولی اگر می‌خواهید عطر و طعم نارگیل را در کنار این غذای دریایی محبوب تجربه کنید، توصیه می‌کنیم یک نارگیل تازه تهیه و آن را با روشی که توضیح خواهیم داد پودر کنید.

با استفاده از روغن سرخ کردنی بهار الماس می‌توانید یک غذای سوخاری ترد و لذیذ تهیه کنید.

 

مواد لازم برای میگو سوخاری نارگیلی

 

تخم مرغ: یک عدد

آرد سفید: یک پیمانه

ماءالشعیر: دو سوم پیمانه

بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری

نارگیل: دو پیمانه

میگو: بیست و چهار عدد

روغن سرخ کردنی بهار: به مقدار لازم

 

طرز تهیه میگو سوخاری نارگیلی

 

در تهیه این نوع میگو سوخاری به جای پوشش پودری از پوشش خمیری استفاده شده که هم خوشمزه است و هم آسان‌تر درست می‌شود. نارگیل را پوست بکنید و پوسته نازک قهوه‌ای روی گوشت نارگیل را هم جدا کنید. سپس آن را با رنده ریز رنده کنید.

در یک ظرف متوسط تخم مرغ، نصف پیمانه آرد، ماءالشعیر و بیکینگ پودر بریزید و به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. نارگیل را در یک ظرف جداگانه و آرد را در ظرف سوم بریزید.

سه ظرف را در کنار هم قرار دهید و بعد از پاک کردن، شست‌وشو و خشک کردن میگو‌ها، آن‌ها را از قسمت انتهایی بگیرید و به ترتیب وارد ظرف اول تا سوم کنید. بعد از هر مرحله با تکان دادن میگو مطمئن شوید که آرد یا مخلوط تخم‌مرغ اضافه از روی آن‌ها برداشته شود.

توجه کنید که حتما در آخرین مرحله میگو را داخل ظرف نارگیل قرار دهید و مطمئن شوید که همه قسمت‌های میگو با نارگیل پوشیده شده باشد. اگر میگو خوب پوشیده نشده می‌توانید دوباره آن را در ظرف تخم‌مرغ و پودر نارگیل فرو ببرید.

بعد از به اتمام رساندن مراحل قبلی میگو‌ها را در یک سینی بزرگ قرار دهید و روی سینی را فویل بکشید. سینی را برای مدت زمان ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا میگو سفت شده و موادی که به آن چسبیده‌اند روی آن باقی بمانند.

حالا نوبت سرخ کردن غذا با استفاده از روغن سرخ کردنی بهار است. روغن سرخ کردنی بهار را در یک تابه کوچک و گود بریزید که برای سرخ کردن عمیق مناسب باشد. بعد از داغ شدن روغن، میگو‌ها را در گروه‌های کم‌تعداد سرخ کنید. اگر دمای روغن به اندازه کافی بالا باشد ۲ تا ۳ دقیقه برای سرخ شدن میگوها کافی است. البته بهتر است در هنگام سرخ کردن به رنگ میگوها توجه کنید و هر زمان رنگشان طلایی مایل به قهوه‌ای شد آن‌ها را از ظرف خارج کنید.

نارگیل و میگو سوخاری آماده است و می‌توانید همراه با سس دیپ دلخواه خود نوش جان کنید. سس تارتار یکی از سس‌های مناسب برای این غذاست.