طرز تهیه مانتی غذای سرخ شده ترکی - روغن بهار

طرز تهیه مانتی غذای سرخ شده ترکی

سرخ شده

مانتی یک غذای سرخ شده لذیذ از کشور ترکیه است که در رستوران‌ها و خانه‌های سراسر این کشور طبخ می‌شود. ذائقه و سلیقه غذایی ترکی شباهت زیادی به ذائقه ایرانی‌ دارد و به همین دلیل غذاهای ترکی برای تنوع دادن به سفره ایرانی کاملا مناسب‌اند.

تکه‌های کوچک گوشت داخل خمیر مخصوص که در کنار سه سس سرو می‌شود این غذای دوست داشتنی را تشکیل داده. این سه سس عبارت‌اند از سس گوجه‌فرنگی کاراملی، سس کره قهوه‌ای و سس سیر و ماست که هر سه آن‌ها طعم متفاوتی به مانتی اضافه می‌کنند.

طرز تهیه اسکندر کباب خانگی

 

مواد لازم برای خمیر مانتی

 

آرد: سه استکان

تخم‌مرغ بزرگ: دو عدد

آب گرم: نصف پیمانه

نمک: نصف قاشق چای‌خوری

 

مواد لازم برای مایه مانتی

 

گوشت گوساله: چهارصد گرم

پیاز کوچک: یک عدد

جعفری: چهار قاشق غذاخوری

نمک: یک قاشق چای‌خوری

روغن سرخ کردنی بهار الماس به مقدار لازم

 

مواد لازم برای سس ماست

 

ماست یونانی: دو پیمانه

سیر بزرگ: سه حبه

نمک: نصف قاشق چای‌خوری

 

مواد لازم برای سس گوجه‌فرنگی کاراملی

 

رب گوجه‌فرنگی: دویست گرم

روغن زیتون بکر: چهار قاشق غذاخوری

آب: یک استکان

فلفل: یک قاشق غذاخوری

 

مواد لازم برای سس قهوه‌ای کره

 

کره: سه قاشق غذاخوری

روغن زیتون: سه قاشق غذاخوری

نمک به مقدار لازم

 

طرز تهیه مانتی غذای سرخ شده ترکی

 

آرد و نمک را داخل ظرفی بزرگ بریزید. وسط آن را گود کنید و تخم‌مرغ را داخل آن بشکنید. با چنگال شروع به هم زدن تخم‌مرغ کنید و به‌تدریج آرد را با آن ترکیب کنید. وقتی همه آرد با تخم‌مرغ مخلوط شد و مایه به اندازه کافی سفت شد، از دست خود استفاده کنید تا خمیر را کاملا ورز دهید. هنگام ورز دادن آب را به‌تدریج به آن اضافه کنید. خمیر را برای مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه ورز دهید تا خمیری کاملا نرم و یکنواخت به دست آید. وقتی خمیر آماده شد روی آن را بپوشانید و برای نیم ساعت خمیر را کنار بگذارید.

طرز تهیه سمبوسه خانگی

هنگامی که خمیر استراحت می‌کند می‌توانید مواد داخل مانتی را آماده کنید. برای این کار پیاز را خرد کنید و در یک ظرف کوچک با گوشت، جعفری و نمک را مخلوط کنید.

برای پیچیدن مانتی، خمیر را با وردنه روی یک تخته برش پهن کنید و با استفاده از چاقو یا کاتر مخصوص آشپزی مربع‌های کوچک با طول و عرض ۴ سانتی‌متری درست کنید. وقتی تکه‌های کوچک خمیر آماده شد، در وسط هر کدام از آن‌های مقداری از مایه مانتی بریزید. چهار گوشه خمیر را به سمت بالا جمع کنید تا گوشت کاملا در داخل خمیر جا بگیرد.

روغن سرخ کردنی بهار را در ظرف مخصوص سرخ کردن بریزید و مانتی‌ها را یکی یکی در آن سرخ کنید. وقتی رنگ خمیر قهوه‌ای مایل به طلایی شد مانتی آماده است.

حالا نوبت به آماده کردن سس‌های مخصوص این غذا می‌رسد. برای آماده کردن سس ماست تمام مواد اولیه که در ابتدا این طرز تهیه ذکر شد را با هم ترکیب کنید و آن را در یخچال بگذارید. اما قبل از سرو غذا آن را از یخچال بیرون آورید تا دمای آن به دمای اتاق برسد.

برای درست کردن سس گوجه‌فرنگی کاراملی روغن و رب‌گوجه را در یک ظرف روی حرارت قرار دهید و برای مدت هفت دقیقه آن را هم بزنید. فلفل را اضافه کنید و سس را از روی شعله بردارید و سپس آب را به آن اضافه کنید.

درست کردن سس کره نیز کار سختی نیست. در ابتدا کره را آب کنید و وقتی رنگش به قهوه‌ای تغییر کرد، روغن زیتون را اضافه کنید.

تکه‌های کوچک مانتی را در کنار این سه سس سرو کنید.