طرز تهیه بریانی اصفهان - روغن بهار

طرز تهیه بریانی اصفهان

بریانی اصفهان

بریانی یک غذای سرخ‌کردنی بسیار خوشمزه اصفهانی است که در اصفهان به آن بریان هم می‌گویند. بریانی اصفهان با گوشت و جگر سفید (شش) گوسفند تهیه می‌شود. استفاده از ادویه‌های معطر مثل دارچین و زعفران در تهیه بریانی بسیار مهم است؛ درغیراین‌صورت غذا ممکن است بوی بد بگیرد. در این مطلب مجله آشپزی بهار با طرز تهیه بریانی اصفهان با ما همراه باشید.

 

مواد لازم برای بریانی اصفهانی

گوشت سردست گوسفند ۵۰۰ گرم

دنبه ۵۰ گرم

جگر سفید گوسفند ۱۰۰ گرم

پیاز ۲ عدد

پودر دارچین ۱ قاشق غذاخوری

زعفران دم‌کرده ۳ قاشق چایخوری

گردو، خلال پسته و بادام مقداری

نعنا خشک و نمک و فلفل سیاه مقدار لازم

 

 

طرز تهیه بریانی اصفهان

جگر سفید گوسفند را خرد کنید و با ۲ لیوان آب، یک پیاز خردشده و کمی نمک و فلفل در قابلمه‌ای بپزید. جگر سفید پخته را با چرخ گوشت چرخ کنید.

گوشت، دنبه و ۱ پیاز را با ۴ لیوان آب در یک قابلمه دیگر بریزید و بپزید. مقدار آب باید آنقدر باشد که بعد از پختن گوشت مقداری آب ته قابلمه بماند.

مخلوط گوشت و دنبه پخته را با چرخ گوشت چرخ کنید. سپس به گوشت نعناخشک، نمک، فلفل و زعفران بزنید و یک دور دیگر چرخ کنید.

در یک تابه با کف ضخیم روغن سرخ‌کردنی بهار بریزید و بگذارید داغ شود. یک مشت از مایه گوشت بریانی بردارید و در دستتان شکل دهید. روی مواد پودر دارچین و نعناخشک بریزید و در تابه سرخ کنید. وقتی یک طرف بریانی کاملا سرخ شد آن را برگردانید تا طرف دیگرش سرخ شود.

در یک تابه دیگر روغن سرخ‌کردنی بهار بریزید و وقتی داغ شد جگر سفید پخته و چرخ‌شده را در آن سرخ کنید.

روی یک تکه نان سنتی مثل تافتون یک قاشق از آب گوشت بریزید، پهن کنید و کمی دارچین روی ان بپاشید. بریانی را روی نان بگذارید تا برای سرو کردن آماده شود. جگر سفید سرخ‌شده را هم کنار بریانی بریزید. روی بریانی را با خلال پسته و بادام و گردوی خرد شده و جعفری تازه تزیین کنید.

 

غذاهای مشابه