طرز تهیه ساکیما شیرینی چینی با روغن بهار - روغن بهار

طرز تهیه ساکیما شیرینی چینی با روغن بهار

روغن بهار

ساکیما نوعی شیرینی چینی است که به شمال این کشور تعلق دارد و تقریبا در تمامی سوپرمارکت‌ها و اسنک‌فروشی‌های سراسر چین می‌توانید اثری از ساکیما پیدا کنید. محبوبیت این شیرینی از مرزهای چین گذشته و در کشورهای دیگر نیز طرفداران زیادی پیدا کرده است. این شیرینی  را به سادگی می‌توانید در خانه تهیه کنید و به مهارت آشپزی خاصی نیاز ندارد. برای سرخ کردن ساکیما حتما از روغن بهار استفاده کنید تا طعم مواد اولیه حفظ شود و روغن زیادی جذب آن نشود.

طرز تهیه سه نوع برنج سرخ‌شده چینی

 

مواد لازم برای ساکیما شیرینی چینی با روغن بهار

 

آرد سفید: دویست گرم

بیکینگ پودر: نصف قاشق چای‌خوری

تخم مرغ: سه عدد

شکر: ۱۵۰ گرم

آب: ۳۵ میلی‌لیتر

روغن سرخ کردنی بهار: به مقدار لازم

نمک: نصف قاشق چای‌خوری

کنجد: به مقدار دلخواه

 

طرز تهیه ساکیما شیرینی چینی با روغن بهار

 

در یک ظرف بزرگ تخم‌مرغ، آرد و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید. می‌توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید و یا از هم‌زن برقی با دور پایین استفاده کنید. در هر صورت تا زمانی که خمیری یک‌دست به دست آورید، به هم زدن ادامه دهید.

بعد از اینکه مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شد، ۳۰ دقیقه روی ظرف را بپوشانید و آن را کنار بگذارید.

روی یک سطح صاف مقداری آرد بریزید تا خمیر به سطح نچسبد و خمیر را پهن کنید. حالا با استفاده از چاقو خمیر را به رشته‌های نسبتا باریک تقسیم کنید. نیم سانتی‌متر برای هر تکه کافی است. تکه‌های برش داده شده خمیر را به آرد آغشته کنید تا هنگام سرخ کردن به یکدیگر نچسبند.

روغن سرخ کردنی بهار را در ظرف مناسب سرخ کردن عمیق بریزید و بعد از داغ شدن روغن رول‌های خمیر را سرخ کنید. تا زمانی که خمیر به طلایی مایل به قهوه‌ای تغییر رنگ داد به سرخ کردن ادامه دهید. بعد از سرخ شدن، رول‌ها را از ظرف خارج کرده و در یک ظرف دیگر نگه‌داری کنید.

دستور پخت استیک چینی

در ظرفی دیگر آب را بجوشانید و به آن شکر و نمک اضافه کنید. وقتی که مایع جوشید و غلیظ شد رول‌های خمیر را داخل ظرف شربت بریزید و همه مواد را حرارت دهید. حالا نوبت کنجد است تا به دیگر مواد داخل ظرف اضافه کنید.

در این مرحله باید رول‌های خمیر را قالب بگیرید. برای این کار یک ظرف چهارگوش با ارتفاع زیاد انتخاب کنید و سطح داخلی آن را با کمی روغن چرب کنید تا شیرینی به این سطح نچسبد. وقتی مواد را داخل قالب ریختید با دست فشار دهید تا داخل قالب فشرده شوند. لازم نیست قالب را در فر قرار دهید و تنها کافی است صبر کنید تا مواد سرد شوند و به هم بچسبند. سپس قالب را برگردانید و شیرینی را خارج کنید و به قطعاتی با اندازه دلخواه برش بزنید. روی ساکیما را می‌توانید با مغزها و خشکبار دلخواه خودتان تزیین کنید.

ساکیما آماده است و می‌توانید نوش جان کنید. این شیرینی در کنار چای عصرانه یک میان‌وعده لذیذ است.