طرز تهیه‌ ساندویچ جیباریتو با روغن بهار - روغن بهار

طرز تهیه‌ ساندویچ جیباریتو با روغن بهار

روغن بهار

جیباریتو یک ساندویچ پورتوریکویی است که در بسیاری از نقاط گرمسیری جهان تهیه می‌شود. نکته جالب در مورد جیباریتو این است که در تهیه آن از نان استفاده نمی‌شود. استفاده از روغن بهار در تهیه این ساندویچ باعث می‌شود که طعم مواد تشکیل‌دهنده غذا بعد از سرخ کردن عوض نشود و تمام محتویات این ساندویچ طعم منحصر‌به‌فرد خود را داشته باشند.

طرز تهیه آووکادوی سوخاری

 

مواد لازم برای جیباریتو با روغن بهار

 

موز سبز پختنی (پلانتین): یک عدد

سیر: یک حبه

گوشت استیکی راسته‌ گوساله: چهار قطعه

پیاز متوسط: یک چهارم

پودر زیره: یک قاشق چای‌خوری

پونه کوهی: یک قاشق چای‌خوری

سس مایونز: یک قاشق غذاخوری

پنیر آمریکایی یا پنیر چدار: یک ورقه

گوجه‌فرنگی: نصف یک عدد متوسط

روغن سرخ کردنی بهار به مقدار لازم

کاهو به مقدار لازم

 

طرز تهیه جیباریتو با روغن بهار

 

در تهیه این غذا از پلانتین استفاده می‌شود. پلانتین نوعی موز سبز، بزرگ و کشیده است که در رژیم غذایی مناطق گرمسیری زیاد استفاده می‌شود. در ایران گاه این نوع موز را به جای موز معمولی که خام مصرف می‌شود می‌فروشند که با خوردن آن متوجه خواهید شد که شیرینی کمتر و نشاسته بیشتری نسبت به موز معمولی دارد. درهرحال این محصول را می‌توانید از روی ظاهرش از موز معمولی تشخیص دهید.

موزها را پوست بگیرید و خرد کنید. روغن سرخ کردنی بهار را در ظرف مخصوص سرخ کردن بریزید و حرارت دهید. وقتی که روغن به اندازه کافی داغ شد، موز را در روغن قرار دهید تا سرخ شود. یکی دو دقیقه به سرخ کردن ادامه دهید و موز را از ظرف خارج کنید.

با قرار دادن موز میان دو تخته برش و یا با هر وسیله‌ای‌ که برای این کار مناسب است، موز را تخت و پهن کنید. حالا موزهای پهن شده را مجددا با دقت داخل ظرف سرخ کردن برگردانید و به سرخ کردن ادامه دهید. مراقب باشید موز درسته و یک‌دست بماند و تکه تکه نشود. وقتی که رنگ موز طلایی مایل به قهوه‌ای شد آن را از ظرف خارج کنید و روغن‌اش را با استفاده از کاغذ جذب روغن بگیرید.

در ظرفی دیگر روغن سرخ کردنی بهار بریزید و روغن را داغ کنید. وقتی که روغن داغ شد گوشت، سیر، پیاز، زیره و پونه کوهی را در روغن بریزید و سرخ کنید. توجه کنید که باید با هم زدن مداوم کاری کنید که گوشت به خوبی سرخ شود و طعم بگیرد.

سرو کردن این غذا مهم‌ترین بخش آن است چرا که این ساندویچ فاقد نان است و به جای نان باید از ورقه‌های موز استفاده کنید. یک ورقه‌ موز در ظرف موردنظر بگذارید و روی آن را با مایونز بپوشانید. برای لایه‌های بعدی سایر مواد مثل گوشت، کاهو و گوجه را قرار دهید و مجددا روی این مواد یک لایه موز قرار دهید. قبل از سرو، ساندویچ را از وسط نصف کنید.

سیب سرخ شده یک دسر خوشمزه

 

ارزش غذایی جیباریتو با روغن بهار

 

کالری: ۱۲۱۹

چربی: ۱۰۰٫۴ گرم

کربوهیدرات: ۶۵٫۴ گرم

پروتئین: ۲۳٫۶ گرم

سدیوم: ۵۵۱ میلی‌گرم

پتاسیوم: ۱۳۵۹ میلی‌گرم

قند: ۳۰ گرم