طرز تهیه زولبیا - روغن بهار

طرز تهیه زولبیا

تهیه زولبیا آسان

زولبیا یک شیرینی سنتی ایرانی است که در ماه رمضان در کنار بامیه حسابی طرف‌دار دارد. طرز تهیه زولبیا بسیار آسان است.

 

مواد لازم برای زولبیا

نشاسته ۱۰۰ گرم

آرد ۲ قاشق چای‌خوری

ماست نصف لیوان

کره ۱ قاشق چای‌خوری

گلاب ۲ قاشق غذاخوری

بیکینگ‌پودر نصف قاشق چای‌خوری

پودر هل

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا

 

 

مواد لازم برای شربت زولبیا

شکر ۲ لیوان

آب ۱ لیوان

گلاب یک چهارم لیوان

زعفران دم‌کرده ۴ قاشق چای‌خوری

آب‌لیموی تازه

 

طرز تهیه شربت زولبیا

برای تهیه شربت زولبیا ابتدا شکر را در آب حل کنید و روی حرارت ملایم بگذارید و بگذارید بجوشد. زعفران دم‌کرده، گلاب و آب‌لیمو را اضافه کنید و بگذارید مواد با هم بجوشند تا شربت کمی غلیظ شود. حدود ۱۵ دقیقه برای این کار کافی است. شربت را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

 

غذاهای مشابه

طرز تهیه زولبیا

ماستی که انتخاب می‌کنید باید یک‌دست باشد، آب زیادی نداشته باشد و زیادی غلیظ یا پرچرب هم نباشد. در یک کاسه نشاسته و ماست را خوب با هم مخلوط کنید. نشاسته باید کاملا در ماست حل شود.

کره نرم‌شده و آرد را به مواد فوق اضافه و خوب مخلوط کنید. سپس گلاب و بیکینگ پودر و هل را اضافه کنید. بعد از اینکه مواد را خوب مخلوط کردید باید مایه‌ای یک‌دست با غلظت ماست داشته باشید. غلظت مواد را می‌توانید با اندکی کم و زیاد کردن مقدار گلاب و آرد اندازه کنید.

در یک تابه گود یا قابلمه چند فنجان روغن سرخ‌کردنی بهار الماس داغ کنید. توجه کنید که برای تهیه زولبیا روغن باید کاملا داغ باشد و ارتفاع آن در تابه زیاد باشد تا زولبیا کاملا در روغن بجوشد. همچنین چون روغن باید خیلی داغ شود باید از روغن مخصوص سرخ‌کردنی استفاده کنید که نقطه دود بالایی دارد. درغیراین‌صورت زولبیا بوی روغن سوخته می‌گیرد و حاوی مواد سرطان‌زا خواهد بود.

یک ماسوره باریک و بدون شیار برای قیف شیرینی‌پزی انتخاب کنید و مایه زولبیا را در آن بریزید. قیف را بالای روغن نگه دارید و اشکال دایره‌ای تودرتو در روغن ایجاد کنید.

پس از اینکه زولبیاها سرخ شدند آنها را از تابه بیرون بیاورید و در شربتی که آماده کرده بودید بیاندازید. پس از چند دقیقه زولبیاها را از شربت بیرون بیاورید و روی توری بگذارید تا شرب اضافه آن بچکد.

ویدیوی طرز تهیه زولبیا را از اینجا ببینید:

برای دیدن ویدیوهای آشپزی بیشتر به صفحه اینستاگرام بهار سر بزنید.