روغن کانولا در پخت کیک های براونی - Bahar oil
روغن کانولا در پخت کیک های براونی
Canola-Oil-for-Brownian-Cake

روغن کانولا در پخت کیک های براونی می تواند جایگزین روغن های نباتی شود

روغن های نباتی به خانواده وسیع تری از روغن گیاهی تعلق دارند و به روغن هایی اطلاق می شوند که برگرفته شده از چربی حیوانات یا محصولات نفتی و شیمیایی نیستند. روغن کانولا نوعی از روغن نباتی است که از طیف وسیعی از دانه های روغنی تولید می شوند. در حالیکه روغن کانولا و سایر روغن ها به خانواده روغن های نباتی اختصاص دارند.

لیست محتویات و تولید کنندگان روغن های آشپزی معمولا از “روغن های نباتی” برای ارجاع دادن به محصولات مشخص استفاده می کنند. برای حصول اطمینان از اینکه روغنی که استفاده می کنید با نیاز شما تناسب دارد، لیست محتویات را قبل از خرید هر محصول با برچسب “روغن گیاهی” چک کنید.

روغن های گیاهی

تمام روغن های نباتی، خوراکی نیستند و نمونه های غیرخوراکی از آنها وجود دارد که در تولید سوخت های زیستی و تولید لوازم آرایشی و محصولات رنگی مورد استفاده قرار می گیرند. روغن های نباتی خوراکی یا روغن های آشپزی می توانند از تعداد زیادی گیاهان متفاوت، دانه ها، مغزهای آجیل، میوه ها و درختان تولید شوند. طیف گسترده ای از روغن های نباتی آشپزی در دسترس شامل روغن زیتون، روغن ذرت، روغن کنجد و روغن بادام زمینی و پالم می شوند.

روغن کانولا

به علت محتویات بالای روغنی آنها، دانه های روغنی گذشته ای طولانی در استفاده جهت تولید روغن های خوراکی و غیر خوراکی دارند. گیاه کانولا از دانه های روغنی به منظور ایجاد منبع روغن خوراکی با میزان اوروکیک اسید پایین، استفاده می کند که در میزان تمرکزهای بالا یک ماده سمی محسوب می شود.

روغن کانولا به دلیل نداشتن چربی ترانس، میزان کمی از چربی اشباع و میزان زیادی از اسیدهای چرب امگا۳ و چربی غیر اشباع می توانند گزینه های مناسبی جهت استفاده در آشپزی و کیک پزی و نانوایی به حساب آیند که تاثیرات منفی بر روی سلامتی شخص نیز ندارند.

محصولات دارای برچسب “روغن نباتی”

طبق قوانین سازمان کشاورزی آمریکا برای روغن های گیاهی، تنها محصولاتی که تولید شده از روغن های کانولا، گلرنگ، آفتابگردان، ذرت، دانه های سویا یا بادام زمینی هستند می توانند از برچسب “روغن نباتی” استفاده کنند.

علی رغم طیف وسیع منابع در دسترس روغن های نباتی و ترکیبات آنها، محصولات با برچسب “روغن نباتی” در آمریکا عموما به روغن دانه های سویا یا ترکیبی از دانه های سویا و کانولا اطلاق می شود. به عنوان مثال Wesson and Crisco، روغن های دانه های سویا خود را با برچسب “روغن گیاهی” عرضه می کنند در حالیکه Mazola از این برچسب برای روغن ترکیبی کانولا-دانه سویا استفاده می کند.

روغن کانولا به عنوان جایگزینی برای روغن نباتی

روغن کانولا و روغن نباتی هر دو برای استفاده در آشپزی و کیک پزی و نانوایی مناسب می باشند. به دلیل اینه برچسب “روغن نباتی” می تواند برای محصولات حاوی روغن کانولا مورد استفاده قرار گیرد، عموما تفاوتی جزئی بین روغن کانولا و روغن نباتی وجود دارد. هر دو روغن کانولا و دانه های سویا ظرفیت تحمل حرارت های بالای مورد نیاز برای کیک پزی و نانوایی را دارند و هیچ یک از آنها به طور ملموس بافت و طعم غذاها را به هنگام آشپزی تغییر نمی دهند.

پس این دو مورد می توانند به جای یکدیگر به هنگام تهیه و پخت کیک های براونی مورد استفاده قرار گیرند. به علاوه، با مقایسه میزان ۱۵ درصدی چربی های اشباع در روغن دانه های سویا با میزان ۷ درصدی آن در روغن کانولا می توان نتیجه گرفت که روغن کانولا می تواند حتی گزینه سالم تری برای تهیه کیک های براونی به حساب آید.

روغن سرخ کردنی بهار