روغن های مناسب برای سرخ کردن های عمیق -Bahar oil

روغن های مناسب برای سرخ کردن های عمیق

Oil-suitable-for-deep-frying
در ادامه مطلب قبلی در اینجا به برخی دیگر از سالم ترین روغن ها برای سرخ کردن های عمیق می پردازیم

روغن زیتونروغن زیتون بهترین روغن سالم برای سرخ کردنی می باشد. اسیدهای چرب نیمه اشباع زیادی دارد که تنها یک جفت زنجیره اتصال دارند. مشابه چربی های اشباع، چربی های نیمه اشباع نیز مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند.یک مطالعه نشان داده است که روغن زیتون می تواند در سرخ کن های عمیق حدود ۲۴ ساعت قبل از اکسیداسیون مورد استفاده قرار گیرد. به لحاظ تئوریک، به همین دلیل این روغن یک گزینه مناسب برای سرخ کردن های عمیق محسوب می شود. اما طعم و بوی روغن زیتون هنگامیکه به طور دراز مدت تحت حرارت قرار می گیرد حفظ نمی شود.روغن آووکادوترکیب این روغن مشابه روغن زیتون است که عمدتا از چربی نیمه اشباع تشکیل شده است اما در ترکیب خود چربی های اشباع و غیر اشباع نیز دارد. این روغن دارای نقطه دود بالا (۵۲۰ درجه فارنهایت و ۲۷۰ درجه سانتی گراد) است و طعمی مشابه مغزهای آجیل نیز دارا می باشد.روغن بادام زمینی

این روغن دارای نقطه دود بالا در حدود ۴۴۶ درجه فارنهایت (۲۳۰ درجه سانتی گراد) می باشد. به علت بی طعم بودن، در سرخ کردن های عمیق بسیار پر طرفدار است. از آنجایی که طعم غذا را به خود نمی گیرد می تواند به طور مکرر برای سرخ کردن غذاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. اما از نقطه نظر سلامتی، روغن بادام زمینی گزینه مطلوبی به حساب نمی آید چرا که حاوی مقادیر زیادی چربی غیراشباع (حدود ۳۲ درصد) می باشد که آن را در برابر خطر اکسید شدن در حرارت های بالا آسیب پذیر می کند.

روغن پالم

این روغن عمدتا از چربی های اشباع و نیمه اشباع تشکیل می شود که آن را یک گزینه مناسب برای سرخ کردن های عمیق تبدیل می کند. روغنی کاملا بدون طعم می باشد به ویژه اگر از نوع غیرپالایش شده آن تحت عنوان روغن پالم قرمز استفاده کنید. اما نگرانی های اساسی در خصوص کشت و تولید پایدار روغن پالم مطرح شده است.

خلاصه: روغن زیتون و آووکادو هر دو گزینه هایی مناسب برای سرخ کردن های عمیق می باشند اما برخی مشکلات در خصوص روغن های بادام زمینی و پالم وجود دارد که استفاده از آنها توصیه نمی شود.

روغن هایی که نباید برای سرخ کردن های عمیق مورد استفاده قرار بگیرند.

روغن ها و چربی های زیادی وجود دارند که استفاده از آنها برای سرخ کردن های عمیق توصیه نمی شود که شامل روغن های نباتی صنعتی می باشد. این روغن ها از دانه های روغنی تحت شرایط و فرآیندهای پیچیده ای تولید شده اند. این روغن ها حاوی چربی های غیر اشباع فراوان ونسبت های بالای امگا۶، امگا۳ می باشند و ۴ درصد اسیدهای چرب موجود در آنها اسیدهای چرب ترانس سمی می باشند. نه تنها باید از استفاده از آنها در سرخ کردن های عمیق اجتناب کنید بلکه باید سعی کنید در کل کمتر از آنها استفاده کنید.

این لیست شامل موارد زیر بوده ولی محدود به آن نمی باشد:

  • روغن سویا
  • روغن ذرت
  • روغن کانولا
  • روغن پنبه دانه
  • روغن گلرنگ
  • روغن جوانه برنج
  • روغن هسته انگور
  • روغن آفتابگردان
  • روغن کنجد

استفاده از روغن های بالا برای سرخ کردن های عمیق منجر به مقادیر بالای اکسیداسیون اسیدهای چرب می شود و ترکیباتی مضر را ایجاد می کند.

خلاصه: روغن های نباتی صنعتی ناسالم بوده و به هیچ عنوان برای سرخ کردن های عمیق توصیه نمی شوند چرا که حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب غیراشباع می باشند.

سرخ کردن های عمیق باعث افزایش میزان کالری در غذای شما می شود بنابراین کمتر از این گونه غذاها مصرف کنید.
در مقایسه با سایر روش های آشپزی، سرخ کردن های عمیق کالری زیادی را در غذا ایجاد می کند. این کالری اضافی ناشی از موادی از قبیل آرد یا خمیر یا روغنی که به غذای شما در حین آشپزی می چسبد و در آن نفوذ می کند، می باشد.

یک مثال:

بال مرغ سرخ شده در روغن عمیق: ۱۵۹ کالری و ۱۱ گرم چربی
بال مرغ سرخ شده: ۹۹ کالری و ۷ گرم چربی

همانطور که می بینید استفاده از روغن های سرخ کردنی عمیق منجر به افزایش وزن می شود به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی در چاقی دارند. برای حصول اطمینان از به حداقل رساندن کالری موجود در غذا، مطمئن شوید که غذا در حرارت مناسب طبخ شود و بیش از اندازه تحت قرار داده نشود.

پیام آخر

از زمانیکه روغن ها کشف شدند، سرخ کردن های عمیق شهرت بدی داشتند. این حقیقت درست است که استفاده از روغن نامناسب مانند روغن های مضر نباتی، غذاهای سرخ شده در روغن عمیق برای سلامتی شما مضر خواهند بود.

اما در صورت استفاده از بهترین روغن برای سرخ کردنی شما می توانید گاهی از غذاهای سرخ شده در روغن عمیق لذت ببرید که ترجیحا بهتر است در منزل خودتان تهیه شوند. برای غذاهای خاص، سرخ کردن عمیق می تواند به طور کلی یک طعم جدید ایجاد کند.

روغن سرخ کردنی بهار