2 روش تهیه قزل‌آلای سرخ‌شده - روغن بهار

۲ روش تهیه قزل‌آلای سرخ‌شده

قزل‌آلای سرخ‌شده

در پست‌های قبلی مجله آشپزی بهار در مورد فوت‌وفن‌های سرخ کردن ماهی صحبت کردیم و طرز تهیه ماهی سفید و سالمون سرخ‌کرده را برای شما توضیح دادیم. در این پست می‌خواهیم به روش سرخ کردن یک ماهی محبوب دیگر بپردازیم که شاید پرمصرف‌ترین ماهی در ایران باشد. پس با ۲ روش تهیه ماهی قزل‌آلای سرخ‌شده با ما همراه باشید.

 

قزل‌آلای سرخ‌شده ساده

مواد لازم

یک ماهی قزل‌‌آلای پاک شده و قطعه قطعه شده

آرد ۱ پیمانه

کره ۸۰ گرم

برگ بوی ریز ۲۰ عدد

زعفران دم‌کرده

زردچوبه

جعفری خردشده

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا

 

 

طرز تهیه

تکه‌های ماهی را بشویید و خشک کنید. نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و زعفران دم‌کرده را مخلوط کنید و داخل و بیرون ماهی را به آن آغشته کنید و بگذارید کمی طعم‌دار شود.

در یک تابه بزرگ با کف ضخیم روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و بگذارید داغ شود. تکه‌های ماهی را در آرد بغلتانید و از طرف پوست در روغن داغ بگذارید. وقتی پوست ماهی‌ها کاملا برشته شد آنها را برگردانید و طرف دیگرش را سرخ کنید.

در یک تابه دیگر کمی کره بریزید و برگ بو را کمی در آن تفت دهید. سپس این مخلوط را روی ماهی‌های در حال سرخ شدن بریزید. وقتی سرخ شدن ماهی تمام شد آن را از تابه خارج کنید و در ظرف سرو بگذارید و با جعفری خردشده تزیین کنید.

 

قزل‌آلای سرخ‌شده شکم‌پر

مواد لازم

دو ماهی قزل‌آلای درسته پاک‌شده

۱ کیلو سبزی معطر (جعفری، گشنیز، شوید، ترخون، چوچاق)

۵۰۰ گرم گردوی خردشده

۳ قاشق رب انار (ترشی و شیرینی بسته به سلیقه خودتان)

۱ پیاز بزرگ

۵ حبه سیر

نمک و فلفل سیاه

 

غذاهای مشابه

طرز تهیه

ماهی را بشویید و خشک کنید. پیاز را نگینی خرد کنید. سیر را رنده کنید.

در یک تابه روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و روی حرارت بگذارید تا گرم شود. پیاز را در روغن تفت دهید تا نرم و شفاف شود. سبزی خردشده و سیر رنده‌شده را در تابه بریزید و خوب تفت دهید. وقتی همه مواد خوب سرخ شدند رب انار را به همراه گردو، نمک و فلفل اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا رب انار به خورد همه مواد برود. تابه را از روی حرارت بردارید.

شکم ماهی‌ها را باز کنید و موادی که آماده کرده‌اید را در آن جا بدهید. سپس با نخ و سوزن شکم ماهی را بدوزید تا مواد بیرون نریزد.

یک تابه بزرگ با کف ضخیم و سنگین را روی حرارت بگذارید و در آن روغن سرخ‌کردنی لادن بریزید. بعد از اینکه روغن داغ شد ماهی را با احتیاط در آن قرار دهید و بگذارید یک طرف آن حدود ۳۰ دقیقه سرخ شود تا پوست ماهی کاملا برشته و ترد شود. سپس ماهی را برگردانید و بگذارید حدود ۳۰ دقیقه سرخ شود.