طرز تهیه دونات کلاسیک - روغن بهار

طرز تهیه دونات کلاسیک

دونات

دونات نمونه‌ای از تنقلات کلاسیک است که از مخمر، آرد، شیر و تخم‌مرغ تهیه می‌شود. برای هیجان‌انگیز‌تر کردن این توپ‌های خوشمزه می‌توانید به آن دارچین و شکر یا پودر قند اضافه کنید.

دونات یک خوراکی کامل و خوشمزه است که طرز تهیه آسانی دارد و می‌تواند با چای یا قهوه سرو شود. همچنین برای مهمانی‌های کودکانه یک گزینه فوق‌العاده است. در ادامه با مجله آشپزی بهار همراه باشید تا با طرز تهیه یک دونات کلاسیک آشنا شوید.

 

مواد اولیه موردنیاز برای تهیه دونات کلاسیک

۱ قاشق غذاخوری مخمر خشک فعال

۴/۱ فنجان آب گرم

۱ و ۲/۱ فنجان شیر گرم

۲/۱ شکر

۲ تخم‌مرغ بزرگ

۲/۱ قاشق چای‌خوری نمک

۵ فنجان آرد معمولی

۴/۱ فنجان کره

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا

پودر قند و دارچین برای پاشیدن روی دونات‌ها

 

 

طرز تهیه دونات کلاسیک

در یک ظرف کوچک مخمر و آب را مخلوط کرده و ۵ دقیقه کنار بگذارید. در یک ظرف بزرگتر شیر، شکر و تخم‌مرغ‌ها را هم بزنید و مخلوط مخمر و آب را به آن اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید. دو فنجان آرد و نمک را به مخلوط افزوده و هم بزنید تا خوب مخلوط شود. در این مرحله کره را اضافه کرده و هم بزنید تا خوب مخلوط شود.

باقی آرد را به تدریج به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یک‌دستی ایجاد شود که خیلی چسبناک نیست. اگر خمیر زیادی چسبناک بود آرد بیشتری استفاده کنید. روی ظرف را بپوشانید و یک ساعت به آن استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.

خمیر را روی سطحی پهن کرده و آن را به اندازه‌ای که می‌خواهید برش دهید. به این منظور می‌توانید از دهانه لیوان یا فنجان استفاده کنید. شکل دونات ها می‌تواند گرد یا حلقه‌ای باشد. پس از برش خمیر، نیم تا یک ساعت به آنها استراحت دهید تا دوباره پف کند.

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس را در تابه‌ای گود بریزید و روی حرارت زیاد بگذارید تا داغ شود. به آرامی دونات‌ها را سرخ کنید تا هر دو طرف آنها طلایی شود. سپس آنها را در سبد یا روی کاغذ خشک‌کن قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود. تا دونات‌ها گرم هستند روی آنها پودر قند و دارچین بپاشید و سرو کنید.

 

نکات مهم در تهیه دونات کلاسیک

در تهیه خمیر دونات دقت کنید که زیادی به آن آرد اضافه نکنید و سعی کنید خمیر دونات شما کمی چسبنده باشد. سعی کنید کمی وانیل، طعم‌دهنده پرتقالی یا لیمویی یا دارچین را به خمیر نرم دونات اضافه کنید و کار را با پاشیدن ادویه‌های مختلف روی دونات به پایان برسانید.

استفاده از روغن سرخ‌کردنی برای سرخ کردن دونات‌ها به دلیل سبکی و نقطه دود بالا و مزه طبیعی ایده‌آل است. حتما قبل از سرخ کردن دونات‌ها مطمئن شوید که روغن به اندازه کافی داغ شده باشد تا دونات‌های شما بدون سوختگی طلایی شوند. اگر سرخ کردن خیلی طولانی شود دونات شما روغن زیادی جذب می‌کند.

 

طرز تهیه پای سیب سرخ‌شده

طرز تهیه بستنی سوخاری

 

غذاهای مشابه