طرز تهیه دونات هلو - روغن بهار

طرز تهیه دونات هلو

دونات هلو

در این پست از مجله آشپزی بهار می‌خواهیم طرز تهیه یک دسر کاملا تابستانی را به شما آموزش دهیم: دونات هلو. این دونات مثل انواع دیگر آن گرد و صاف از آب در نمی‌آید چون قطعات میوه دارد. اما یادتان باشد در تابستان حتما آن را درست کنید چون خیلی خوشمزه است.

 

مواد لازم برای دونات هلو

۱ قاشق غذاخوری مخمر خشک فعال

یک چهارم فنجان آب گرم

یک و نیم فنجان شیر گرم

نصف فنجان شکر

۲ تخم‌مرغ بزرگ

نصف قاشق چای‌خوری نمک

۵ فنجان آرد معمولی

یک چهارم فنجان کره

۳ عدد هلوی بزرگ

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس خرید از دیجی کالا

 

 

طرز تهیه دونات هلو

در یک ظرف کوچک مخمر و آب را مخلوط کنید و ۵ دقیقه کنار بگذارید. در یک ظرف دیگر شیر، شکر و تخم‌مرغ‌ها را هم بزنید و مخلوط مخمر و آب را به آن اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید. دو فنجان آرد و نمک را الک کنید و به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا خوب مخلوط شود. کره را هم اضافه کرده و هم بزنید تا خوب مخلوط شود.

باقی آرد را آرام آرام به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یک‌دستی ایجاد شود. اگر خمیر زیادی چسبناک بود آرد بیشتری استفاده کنید. روی ظرف را بپوشانید و یک ساعت به آن استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.

هلوها را پوست بگیرید و خرد کنید.

 

روی یک سطح صاف کمی آرد بپاشید و خمیر را روی آن به شکل مستطیل پهن کنید. ضخامت خمیر پهن شده باید حدود ۱ تا ۱٫۵ سانتی‌متر باشد. حالا خمیر را به قطعات ۱ سانتی‌متری ببرید. در این مرحله باید تعداد زیادی تکه‌های کوچک خمیر داشته باشید. این تکه‌ها را به ۱۲ گروه هم‌اندازه تقسیم کنید. هر کدام از این گروه‌ها یک دونات خواهند بود. از هر گروه تکه‌های خمیر، دو سوم را بر دارید و در دست‌تان با هم شکل دهید. چند تکه هلو روی آن بگذارید و یک سوم باقی‌مانده خمیر را با دستتان شکل دهید و روی آن قرار دهید. لبه‌های خمیر را به هم بچسبانید.

یک کیسه فریزر چرب روی دونات‌ها بکشید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بگذارید پف کند.

یک تابه بزرگ و گود با کف ضخیم را روی حرارت بگذارید و در آن روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید تا داغ شود. ارتفاع روغن در تابه باید حدودا ۱۰ سانتی‌متر باشد. دونات هلو را در گروه‌های کم‌تهداد در روغن بسیار داغ سرخ کنید. هر طرف دونات‌ها باید ۲ تا ۳ دقیقه سرخ شود.

این دونات خوشمزه را می‌توانید با آیسینگ تزیین کنید یا ساده سرو کنید.

 

غذاهای مشابه