دستور پخت کالاماری سوخاری - روغن بهار

دستور پخت کالاماری سوخاری

دستور پخت کالاماری سوخاری

ماهی اسکویید یکی از انواع نرم‌تنان است که در ایران با نام ماهی مرکب (در گویش محلی بندرعباس انکاس) شناخته می‌شود. کالاماری تکه‌های اسکویید است که معمولا با مواد سوخاری پوشانده و به روش سرخ کردن عمیق سرخ می‌شود. در این مطلب با دستور پخت کالاماری آشنا می‌شویم. این ماهی که در جهان طرفداران زیادی دارد در خلیج فارس به وفور یافت می‌شود. کالاماری با سس‌های مختلف سرو می‌شود.

طرز تهیه میگو سوخاری ماسالا

مواد لازم برای کالاماری سوخاری

۱ استکان آرد چندمنظوره

۲ قاشق چای‌خوری نمک

۱ قاشق چای‌خوری پاپریکا

۱ قاشق چای‌خوری فلفل سیاه

۱ قاشق چای‌خوری پودر سیر

۶ استکان روغن سرخ‌کردنی بهار الماس

۵۰۰ گرم کالاماری حلقه‌شده

۱ لیموی نصف‌شده

طرز تهیه‌ی کالاماری سوخاری

در یک ظرف کوچک آرد و نمک و فلفل سیاه و پاپریکا و پودر سیر را با هم مخلوط کنید. همزمان در سرخ‌کن و یا ظرفی که برای سرخ کردن عمیق مناسب باشد، روغن را داغ کنید.

حلقه‌های کالاماری را داخل مخلوط آرد قرار دهید و اجازه دهید که تمام بخش‌های حلقه با مخلوط آرد پوشانده شود. بعد از این کار حلقه‌ها را تکان دهید تا آرد اضافه از روی کالاماری‌ها ریخته شود. سعی کنید چند بار این پروسه را تکرار کنید تا کالاماری‌ها به خوبی به آرد و سایر مواد آغشته شوند.

فوت‌وفن سرخ کردن غذاهای دریایی

حالا حلقه‌های کالاماری را چندتایی در روغن داغ قرار دهید و با روش سرخ کردن عمیق، ۳ تا ۴ دقیقه اجازه دهید کالاماری‌ها سرخ شوند تا رنگ‌شان به طلایی مایل به قهوه‌ای تغییر کند. میزان سرخ شدن کالاماری بستگی به سلیقه‌ی خودتان در طبخ ماهی دارد. بعد از سرخ شدن آن‌ها را در دستمال جذب روغن قرار دهید و به همراه لیمو و نوشیدنی و سس دلخواه خود سرو کنید. سس تارتار در کنار این غذا بسیار لذیذ است.

ارزش غذایی کالاماری سوخاری

کالری ۵۳۲

چربی ۳۸.۴ گرم

کلسترول ۱۷۰ میلی‌گرم

سدیوم ۱۵۰۳ میلی‌گرم

پتاسیم ۲۳۹ میلی‌گرم

کربوهیدرات ۳۱.۵ گرم (۱.۳ گوم فیبر)

پروتئین ۱۵.۳ گرم

قند ۱ گرم