دستور پخت بوندا اسنک هندی - روغن بهار

دستور پخت بوندا اسنک هندی

طرز تهیه

بوندا یکی از مشهورترین غذاهای خیابانی جنوب هند است و در این کشور طرفداران زیادی دارد. دستور پخت این اسنک پیچیدگی خاصی ندارد و به راحتی می‌توان آن را در منزل تهیه کرد. البته در جغرافیای وسیع هند این اسنک با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود اما در این دستور پخت روش معمول (جنوب هند) را با هم مرور می‌کنیم.

فلفلی که در این غذا استفاده می‌شود دارفلفل یا فلفل دراز هندی است که می‌توانید آن را از عطاری‌ها خریداری کنید. اما اگر دارفلفل پیدا نکردید می‌توانید از فلفل تند معمولی استفاده کنید.

طرز تهیه هالوپینوی سوخاری

 

مواد لازم برای بوندا اسنک هندی

 

سیب‌زمینی متوسط: ۳ عدد

آرد برنج: نصف پیمانه

دارفلفل یا فلفل تند متوسط: دو عدد

سس چیلی: یک قاشق چای‌خوری

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس

آرد نخودچی: ۱ پیمانه

زنجبیل: ۱ قاشق چای‌خوری

پیاز: ۱ عدد

آب لیمو: ۱ قاشق غذاخوری

نمک: ۱ قاشق چای‌خوری

 

طرز تهیه‌ی بوندا اسنک هندی

 

برای تهیه‌ این اسنک ابتدا سیب‌ زمینی را در آب بپزید و سپس پوست بکنید و پوره کنید. پیاز را نگینی خرد کنید. بعد از این کار روغن بهار الماس را در ظرفی بریزید و روی حرارت داغ کنید. وقتی که روغن به مقدار لازم گرم شد پیاز را در ظرف بریزید و تفت دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که رنگ پیاز به طلایی تغییر کند.

دارفلفل و زنجبیل را خرد کنید. بعد از طلایی شدن پیاز، دارفلفل و زنجبیل را اضافه کنید و تا زمانی که زنجبیل نرم شود به تفت دادن ادامه دهید. نمک و سس چیلی را اضافه کنید. شعله را زیاد کنید و تا زمانی که مواد به خوبی با هم مخلوط شوند به هم زدن ادامه دهید. حالا شعله را کم کنید و آب لیمو را به مخلوط اضافه کنید. وقتی که کار مخلوط کردن مواد تمام شد، ظرف را از روی شعله بردارید و اجازه دهید سرد شود.

در مرحله‌ی بعد آرد نخودچی و آرد برنج را در ظرفی شیشه‌ای با هم مخلوط کنید. به مقدار کافی آب اضافه کنید و تا زمانی که مایه حالت خمیری پیدا کند آن را هم بزنید. پوره‌ی سیب‌زمینی را هم بزنید و زمانی که پوره به اندازه‌ی کافی سرد شد با دست خمیر را به شکل توپ‌های کوچک در بیاورید. حالا یک تکه از خمیر را بردارید و یک توپ‌ سیب‌زمینی را داخل خمیر بگذارید، طوری که تمام قسمت‌های آن با خمیر پوشانده شود. این کار را تکرار کنید تا خمیر و پوره سیب‌زمینی تمام شود.

طرز تهیه چورو (بامیه اسپانیایی)

در سرخ‌کن و یا ظرفی که برای سرخ‌کردن عمیق مناسب باشد، روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید و روی شعله‌ی متوسط بگذارید تا داغ شود. ارتفاع روغن در ظرف باید زیاد باشد و روغن کاملا داغ شده باشد. حالا توپ‌ها را داخل روغن قرار دهید و با روش‌ سرخ‌کردن عمیق سرخ کنید. به سرخ‌کردن ادامه دهید تا رنگ بوندا‌ها طلایی مایل به قهوه‌ای شود. وقتی که سرخ کردن تمام شد بونداها را داخل ظرفی که می‌خواهید غذا را در آن سرو کنید بریزید. سسی که در ابتدای این دستور پخت آماده کردید را می‌توانید روی آن‌ها بریزید و یا به عنوان دیپ در کنارش قرار دهید. بوندا آماده است.