دستور پخت آلو پاراتا غذای هندی - روغن بهار

دستور پخت آلو پاراتا غذای هندی

دستور پخت

با دستور پخت یک غذای سرخ کردنی دیگر در مجله آشپزی بهار با ما همراه باشید. این بار به سراغ دستور پخت یک غذای هندی رفته‌ایم. سرخ کردن شاید رایج‌ترین روش پخت غذا در آشپزی هندی باشد.

آلو پاراتا یک غذای هندی مشهور، یا به عبارت بهتر غذای پنجابی است. پاراتا بیشتر به عنوان بخشی از صبحانه استفاده می‌شود اما پنجابی‌ها در طول روز هیچ وقت از خوردن پاراتا خسته نمی‌شوند. دلیل اصلی محبوبیت این غذا مقدار انرژی زیادی است که با خوردن این غذا به بدن می‌رسد. در گذشته مردان پنجابی با خوردن پاراتا در اول صبح، انرژی لازم برای یک روز کار سخت در مزرعه را به دست می‌آوردند.

در این دستور پخت نوع مدرن‌تری از پاراتا که با نام آلوپاراتا شناخته می‌شود را به شما آموزش خواهیم داد.

راهکارهایی برای حرفه‌ای شدن در آشپزی هندی

 

مواد لازم برای آلو پاراتا غذای هندی

 

سیب‌زمینی: ۷ عدد

گشنیز تازه: ۲۰۰ گرم

پیاز بزرگ: ۱ عدد

نمک: یک و نیم قاشق چای‌خوری

ادویه ماسالا: ۱ قاشق غذاخوری

فلفل سبز تند: ۴ عدد

فلفل قرمز: ۱ قاشق چای‌خوری

فلفل سیاه: نصف قاشق چای‌خوری

ادویه زنیان رومی: ۱ قاشق چای‌خوری

روغن سرخ کردنی بهار الماس: به مقدار لازم

 

مواد لازم برای خمیر مخصوص

 

آب: نصف پیمانه

آرد گندم: ۲ پیمانه

 

طرز تهیه آلو پاراتا غذای هندی 

 

پیاز را ریز خرد کنید. سیب‌زمینی‌ها را پس از شستن در آب بپزید و آن‌ها را در یک ظرف بزرگ پوره کنید. سپس در یک ظرف بزرگ، پوره سیب‌زمینی، پیاز خردشده، فلفل سبز، گشنیز، زنیان رومی و ماسالا را اضافه کنید و تا زمانی که آن‌ها کاملا با هم مخلوط شوند و هیچ توده اضافه‌ای در بافت مایه وجود نداشته باشد به مخلوط کردن مواد ادامه دهید. توجه کنید اگر پیاز خردشده به اندازه کافی ریز نباشد بافت و طعم غذا خراب می‌شود.

پس از آماده کردن مواد داخلی آلوپاراتا، نوبت به درست کردن خمیر می‌رسد. برای این کار آرد گندم را در ظرف بزرگی بریزید و آب را به آرامی به آن اضافه کنید و خمیر را تا زمانی که خودش را بگیرد ورز دهید. وقتی که خمیر آماده شد به اندازه یک نارنگی از آن بردارید و به شکل توپ قالب بگیرید و روی یک سطح صاف به شکل دایره‌هایی با قطر ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر پهن کنید.

حالا یک قاشق غذاخوری از مایه سیب‌زمینی را وسط خمیر قرار دهید و گوشه‌های خمیر را به سمت داخل جمع کنید و کاملا به هم بچسبانید. حالا با وردنه به‌آرامی خمیر را پهن کنید. این کار باید بسیار ظریف انجام شود چون ممکن است خمیر پاره شود و مواد داخل آن بیرون بریزد. همچنین دقت کنید که مایه در همه جای نان به شکل یکسان پخش شده باشد چون در غیر این صورت پاراتای شما علاوه بر بدشکل شدن، کیفیت مناسبی پیدا نخواهد کرد. برای این کار باید از یک وردنه مناسب استفاده کنید. در نهایت خمیر باید شکل گرد پیدا کند و کاملا صاف و یک‌دست باشد.

طرز تهیه نان سرخ‌شده سرخ‌پوستی

در یک تابه مناسب، روغن سرخ کردنی بهار الماس بریزید و بعد از داغ شدن روغن، آلوپاراتا‌ها را یکی یکی در آن سرخ کنید. ابتدا یک سمت را سرخ کنید و بعد از گذشت یکی دو دقیقه پاراتا را برگردانید تا روی دیگر آن سرخ شود. بهتر است تابه به اندازه آلوپاراتاها باشد.

پاراتا را می‌توانید با انواع مخلفات موردعلاقه خود مثل خیارشور و گوجه‌فرنگی و … سرو و نوش جان کنید.