جایگزین هایی برای روغن بادام زمینی - روغن بهار

جایگزین هایی برای روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی حاوی چربی های نیمه اشباع می باشد که سلامت قلب را به خطر نمی اندازند. این روغن بدن چربی ترانس یا کلسترول می باشد و فقط مقدار کمی چربی اشباع را دارا است. این روغن، یک روغن مناسب برای سرخ کردنی های عمیق، سرخ کردن در ماهیتابه و داغ کردن است؛ چرا که نقطه دود بالایی داشته و در برابر حرارت بالا مقاوم می باشد. نقطه دود یا به عبارت دیگر دمایی که روغن شروع به تبخیر می کند ۴۵۰ درجه فارنهایت است.

در مورد سرخ کردن، جایگزین های خوبی برای روغن بادام زمینی وجود دارد.

چربی های نیمه اشباع

برخی از روغن ها، به عنوان مثال روغن بادام زمینی، عمدتا از چربی های نیمه اشباع تشکیل شده اند معمولا بهترین روغن سالم برای سرخ کردنی ها می باشند. آنها همچنین نقطه دود بالایی دارند و در برابر حرارت های بالا دوام می آورند که باعث می شود برای سرخ کردن ایده آل باشند.

جایگزین های رایج چربی نیمه اشباع که شما می توانید به عنوان جایگزین استفاده کنید شامل روغن بادام با نقطه دود ۴۲۰ درجه، روغن آووکادو با نقطه دود ۵۲۰ درجه ، روغن کانولا با نقطه دود ۴۰۰ درجه، روغن فندق استرالیایی با نقطه دود ۳۹۰ درجه، روغن سبوس برنج با نقطه دود ۴۹۰ درجه، روغن گردو با نقطه دود ۴۰۰ درجه، می باشد. روغن زیتون نیز یکی دیگر از جایگزین های رایج است و نقطه دود آن متناسب با فشاری که تحت آن به دست آمده اند، متفاوت است.

روغن های با پایه چربی غیر اشباع، بدست آمده از گیاهان، دانه ها و بادام ها می توانند به روغن بادام زمینی تبدیل شوند. هر چند شما می توانید از آنها برای داغ کردن و سرخ کردن استفاده کنید، اما عموما بهتر است از آنها در مصارف سرد استفاده شود.

چرا که معمولا دارای نقطه دود پایینی هستند و مقاومت کمتری در برابر آسیب های ناشی از حرارت دارند. روغن های آشپزی رایج عمدتا از چربی های نیمه اشباع که می توانند جایگزین روغن بادام زمینی شوند تشکیل می شوند که شامل موارد زیر می شود: روغن ذرت با نقطه دود ۴۵۰ درجه، روغن پنبه دانه با نقطه دود ۴۲۰، روغن دانه انگور با نقطه دود ۳۹۲ درجه، روغن کنجد با نقطه دود ۴۱۰ درجه، روغن آفتابگردان با نقطه دود ۴۵۰ درجه و روغن های گیاهی که ترکیبی از چربی های نیمه اشباع می باشند. نقطه دود مورد آخر وابسته به ترکیبات ساخت آن می باشد.

چربی های اشباع

برخی از چربی های اشباع می توانند جایگزین روغن بادام زمینی شوند. آنها نسبت به موارد دیگر کمتر دوستدار سلامتی قلب هستند چرا که میزان کلسترول بد را افزایش می دهند. این روغن ها بیشتر در نانوایی و کیک پزی استفاده می شوند اما در موارد ضروری می توانند بر روی اجاق گاز نیز مورد استفاده قرار گیرند.

کره با نقطه دود ۳۵۰ رایج ترین چربی اشباع برای سرخ کردن می باشد. کره چکیده شده با نقطه دود بالاتر که وابسته به میزان خلوص آن می باشدحتی جایگزین بهتری برای روغن بادام زمینی می باشد. چربی های اشباع جایگزین دیگر برای روغن بادام زمینی شامل موارد زیر هستند: روغن گرفته شده از گوشت خوک با نقطه دود۳۷۰ درجه، روغن پالم با نقطه دود ۴۴۶ درجه و روغن های ترد کننده شیرینی گیاهی با نقطه دود ۳۶۰ درجه.

نکته ای در خصوص نگهداری روغن

روغن بادام زمینی و سایر روغن های نیمه اشباع بسیار ارتجاعی تر از همتایان غیراشباع خود هستند. اگر می خواهید از روغن های حاوی چربی غیر اشباع در آشپزخانه خود استفاده کنید به خاطر داشته باشید که آنها در برابر گرما و نور به راحتی آسیب می بینند. برای افزایش طول عمر آنها، تمامی روغن ها پس از باز شدن باید در یخچال نگهداری شوند. اما این امر برای روغن های حاوی چربی های غیر اشباع به طور ویژه حائز اهمیت است.

روغن سرخ کردنی بهار