طرز تهیه توپک گوشت و سیب‌زمینی - روغن بهار

طرز تهیه توپک گوشت و سیب‌زمینی

توپک گوشت و سیب زمینی

توپک‌های گوشت و سیب‌زمینی به جز اینکه یک غذای کامل و خوشمزه هستند، برای زیبایی بخشیدن به میز غذا نیز استفاده می‌شوند. توپک گوشت و سیب‌زمینی در واقع مخلوطی از پوره سیب‌زمینی و گوشت چرخ‌کرده است که سوخاری شده. کمتر کسی پیدا می‌شود که این ترکیب برایش جذاب نباشد. در این پست از مجله آشپزی بهار با طرز تهیه توپک گوشت و سیب‌زمینی با ما همراه باشید.

 

مواد موردنیاز برای تهیه توپک گوشت و سیب‌زمینی (۶ تا ۸ نفر)

سیب‌زمینی ۱ کیلو

سفیده تخم‌مرغ ۳ عدد

پنیر رنده‌شده چدار ۳۰۰ گرم

پیاز (پیازچه) ریزشده ۵۰ گرم

ژامبون ۵۰ گرم

گوشت چرخ‌کرده ۲۰۰ گرم

پودر سوخاری ۱۰۰ گرم

روغن سرخ‌کردنی بهار الماس به اندازه کافی خرید از دیجی کالا

نمک به اندازه کافی

فلفل به اندازه کافی

پودر سیر یک قاشق چای‌خوری

پودر فلفل قرمز یک قاشق چای‌خوری

پودر آویشن یک قاشق چایخوری

گوجه‌فرنگی دو عدد

سیر سه حبه

فلفل دلمه‌ای یک عدد

شیر یک قاشق غذاخوری
 


 

توپک گوشت و سیب‌زمینی به دو شکل تهیه می شود :

 

طرز تهیه اول

  1. پیاز یا پیازچه‌ها و سیرها را ریز کنید. در ماهیتابه مقداری روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید تا داغ شود. سپس پیاز و سیر را درون ماهیتابه ریخته و تفت دهید تا پیاز و سیر نرم شوند و بعد گوشت چرخ‌کرده را درون ماهیتابه بریزید و تا زمانی که گوشت چرخ‌کرده تغییر رنگ دهد تفت دهید. سپس فلفل دلمه‌ای ریزشده و گوجه‌فرنگی پوست‌کنده و ریز‌شده و پودر آویشن را به مواد اضافه کنید و تا هنگامی که آب مواد بخار شود تفت دهید. در آخر فلفل و نمک را اضافه کرده و شعله گاز را خاموش کنید.
  2.  تخم‌مرغ‌ها را درون ظرفی شکسته و هم بزنید تا کف کند، سیب‌زمینی‌ها را کاملا شسته و آب‌پز کنید. سپس سیب‌زمینی‌ها را پوست بگیرید و به خوبی بکوبید. یک قاشق شیر و یک قاشق آب جوش و مقداری نمک به سیب‌زمینی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا به صورت خمیر درآید و اجازه دهید سرد شود. در صورتی که پوره سیب‌زمینی را قبلا درست کرده اید و در یخچال گذاشته‌اید، ۳۰ دقیقه پیش از درست کردن توپک‌های سیب‌زمینی باید پوره سیب‌زمینی را در دمای اتاق بگذارید. به این نکته باید توجه داشته باشید که برای درست کردن این غذا باید پوره سیب‌زمینی سرد شده باشد. سپس مقداری از خمیر را برداشته و پهن کنید و یک مقدار از مخلوط گوشت درون سیب‌زمینی بریزید و مانند توپک گرد کنید.
  3. توپک‌ها را داخل سفیده تخم مرغ هم‌زده بگذارید و بعد بیرون آورده و در پودر سوخاری بغلتانید. سپس توپک‌های سیب‌زمینی را ربع ساعت در دمای اتاق و بعد نیم ساعت در فریزر بگذارید.
  4. یک تابه گود یا قابلمه را روی شعله بگذارید و در آن روغن سرخ‌کردنی بهار الماس بریزید تا داغ شود. توپک‌های سیب‌زمینی بایست داخل روغن بجوشند. توپک‌های سیب‌زمینی را چندین بار زیر و رو کنید تا همه‌جای آن خوب سرخ شود. (هر توپک سیب‌زمینی را حدودا بین ۱.۵ تا ۳ دقیقه داخل روغن بگذارید تا سرخ شود) تقریبا دمای روغن بایست ۱۹۰ درجه سانتیگراد باشد. پس از آماده شدن توپک‌های سیب‌زمینی، روی توری یا دستمال گذاشته تا روغن اضافه توپک‌ها گرفته شود. این توپک‌ها را می توان با سس میل کرد.

 

غذاهای مشابه

 

طرز تهیه دوم

  1. سیب‌زمینی‌ها را کاملا بشویید و آب‌پز کنید. سیب‌زمینی‌ها را پوست بگیرید و به خوبی بکوبید. اجازه دهید تا سرد شوند. در صورتی که پوره سیب‌زمینی را قبلا درست کرده‌اید و در یخچال می باشد ۳۰ دقیقه پیش از درست کردن توپک‌های سیب‌زمینی بایست پوره سیب‌زمینی را در دمای اتاق بگذارید.
  2. ژامبون، پوره سیب‌زمینی، پیاز خرد شده، پنیر و ادویه جات را به خوبی با هم مخلوط کرده و هم بزنید.
  3. از ماده سیب‌زمینی توپک‌های کوچکی درست کنید. این توپک‌ها را در سفیده تخم‌مرغ هم زده بزنید و بعد در پودر سوخاری بغلتانید. سپس توپک‌های سیب‌زمینی را ربع ساعت در دمای اتاق و بعد نیم ساعت در فریزر بگذارید.

برای سرخ کردن توپک‌ها از همان روشی که در بالا توضیح دادیم استفاده کنید.