برای سرخ کردن عمیق به روش حرفه ای چه تجهیزاتی لازم است؟ - روغن بهار

برای سرخ کردن عمیق به روش حرفه ای چه تجهیزاتی لازم است؟

سرخ کردن

در آشپزی استفاده از تجهیزات و ابزار مناسب بسیار مهم است و این موضوع در مورد همه تکنیک‌های آشپزی صدق می‌کند. سرخ کردن عمیق نیز از این قائده مستثنی نیست و اگر ابزار مناسب داشته باشید و تکنیک‌های خاص آن را نیز بدانید سرخ کردن عمیق در خانه کار چندان سختی نیست.

برای سرخ کردن عمیق می‌توانید دستگاه سرخ کن تهیه کنید، اما تهیه سرخ کن چندان ضروری نیست و می‌توان با تجهیزاتی کم‌هزینه‌تر نیز به خوبی سرخ کردن عمیق را انجام داد.

تجهیزات مختلفی برای سرخ کردن عمیق در خانه وجود دارد که احتمالا بسیاری از آن‌ها را در آشپزخانه دارید و نیاز به خرید مجدد نیست. اما اگر تجهیزات را نداشتید هم تهیه آن‌ها چندان کار سخت و پرهزینه‌ای نیست.

 

تجهیزات مناسب برای سرخ کردن عمیق

 

استفاده از این تجهیزات الزامی نیست اما در دستیابی به نتیجه و طعم بهتر بسیار موثر است.

 

قابلمه عمیق و سنگین

 

یک قابلمه سنگین و عمیق پیدا کنید که در آن چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ استکان آب جا بگیرد. بهترین جنس قابلمه برای این کار چدن است زیرا حرارت را به خوبی در خود حفظ می‌کند. همچنین اگر از قابلمه چدنی لعاب‌دار استفاده کنید باعث می‌شود که داخل قابلمه در هنگام سرخ کردن به‌خوبی مشخص باشد.

هر چقدر ظرف بزرگتر باشد به روغن بیشتری احتیاج است. روغن بیشتر این مزیت را دارد که در حجم بیشتر، دمای روغن یکنواخت‌تر است و با سرعت بیشتری تمام سطوح را در بر می‌گیرد.

روغن باید به گونه‌ای در ظرف قرار بگیرد که عمق‌اش دست کم هشت سانتی‌متر و فاصله روغن با لبه ظرف نیز چیزی در همین حدود باشد.

حرارت‌سنج

 

یک حرارت‌سنج دقیق که دمایی در بازه ۱۷۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد را نشان دهد ابزاری مفید در سرخ کردن عمیق است اما وجود آن برای کسانی که در این کار حرفه‌ای هستند الزامی نیست زیرا این افراد به تجربه یاد گرفته‌اند که چه زمانی حرارت روغن برای سرخ کردن هر ماده غذایی مناسب است. اما اگر نمی‌دانید چه زمانی روغن شما به اندازه کافی داغ است، حرارت‌سنج‌هایی برای این کار وجود دارند به کنار قابلمه متصل می‌شوند و استفاده از آن‌ها آسان است. البته با انواع دیگر حرارت‌سنج نیز می‌توان این کار را انجام داد.

نقطه دود چیست و در روغن‌های مختلف چقدر است؟

 

 

کف‌گیر یا اسپایدر مناسب

 

برای خارج کردن مواد سرخ شده از داخل ظرف به کف‌گیر احتیاج است. اسپایدر یک کفگیر ویژه با دسته چوبی و سبد فلزی مشبک است که بهترین وسیله برای سرخ کردن عمیق به حساب می‌آید. اسپایدر در سایزهای مختلفی در بازار وجود دارد که نوع معمولی آن برای ظروف معمولی نسبتا بزرگ است. پس لازم است که قبل از خرید سایز اسپایدر را چک کنید. ابزار مناسب بعدی برای این کار کف‌گیر معمولی است که از اسپایدر کوچک‌تر و سر مشبک آن محکم‌تر است. کف‌گیر باعث می‌شود که روغن کمتری روی غذا باقی بماند اما به خوبی اسپایدر درون ظرف قرار نمی‌گیرد.

 

 

توری روغن

 

این توری روی تابه قرار می‌گیرد تا از پاشیدن روغن به اطراف جلوگیری کند. استفاده از این توری‌ها در ایران زیاد رایج نیست و شاید ضروری به نظر نرسد، اما با استفاده از آن آشپزخانه در هنگام سرخ کردن کمتر کثیف می‌شود و مهم‌تر اینکه خطر پاشیدن روغن داغ روی بدن را هم کمتر می‌کند. بعضی از مدل‌های جدید به کاهش بوی سرخ‌کردن نیز کمک می‌کنند و در آشپزخانه کاربرد زیادی دارند.

 

سرخ کردن

 

سینی و توری

 

یک توری مخصوص و یک ظرف شبیه سینی در قسمت زیرین آن وسیله‌ای است که برای گرفتن روغن اضافه غذاهای سرخ کردنی استفاده می‌شود. با اینکه برای این کار می‌توانید از کاغذ و دستمال مخصوص جذب روغن هم استفاده کنید، اما استفاده از توری روغن‌گیر ساده‌تر است و باعث می‌شود که غذا بعد از خارج شدن روغن اضافه همچنان ترد و لذیذ باقی بماند و نرم نشود.

 

سرخ کردن

 

استفاده از سرخ کن الکتریکی

 

اگر غذاهای سرخ کردنی زیادی درست می‌کنید بد نیست به فکر تهیه یک سرخ کن الکتریکی باشید. این وسیله به طور ویژه برای سرخ کردن طراحی شده و در سایزها و قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد. سرخ کن این مزیت را دارد که شلوغی و کثیفی سرخ کردن عمیق را کاهش می‌دهد.

بعضی از سرخ کن‌ها روغن را تصفیه و فیلتر می‌کنند تا روغن قابلیت استفاده مجدد داشته باشد. قابلیت دیگری که در هنگام تهیه سرخ کن باید به آن توجه کنید امکان تنظیم درجه حرارت است که در بعضی مدل‌ها وجود دارد و بسیار کاربردی است.

مورد آخر که در هنگام تهیه سرخ کن باید به آن توجه کنید گنجایش مخزن روغن است. ظرفیت سرخ کن بر اساس لیتر محاسبه می‌شود که قبل از خرید باید بر اساس نیاز خود به این مورد دقت کنید.

نکاتی برای خرید و استفاده از سرخ‌کن

 

انتخاب روغن مناسب

 

همان‌طور که گفتیم، در سرخ کردن عمیق باید دمای روغن بسیار بالا باشد تا مواد غذایی در آن بجوشد. به همین علت باید برای انتخاب روغن به نقطه دود آن توجه کنید. اگر نقطه دود روغن پایین باشد در دمای بالا می‌سوزد و ترکیبات خطرناک و سرطان‌زا تولید می‌کند. به علاوه غذای شما بوی نامطبوع روغن سوخته می‌گیرد. روغن سرخ‌کردنی بهار و بهار الماس نقطه دود بالایی دارند و با خیال راحت می‌توان آن را داغ کرد.

چرا باید از روغن‌های سرخ‌کردنی برای سرخ کردن استفاده کرد؟

روغن سرخ کردنی بهار و بهار الماس نقطه دود بالایی دارند و تمام ویژگی‌های لازم برای این روش پرطرفدار آشپزی را در خود جای داده‌اند.