طرز تهیه بوقلمون سرخ‌شده - روغن بهار

طرز تهیه بوقلمون سرخ‌شده

بوقلمون سرخ‌شده

بوقلمون سرخ‌شده درسته همه را به یاد جشن سال نو میلادی می‌اندازد. این غذای سرخ‌کردنی لذیذ کمی سخت به نظر می‌رسد؛ اما اگر تجهیزات و مواد لازم را با دقت مهیا کنید خواهید دید که طرز تهیه بوقلمون سرخ‌شده چندان هم سخت نیست.

 

 

آماده کردن بوقلمون و وسایل مورد نیاز

برای درست کردن بوقلمون به یک دستگاه سرخ‌کن یا یک قابلمه با ارتفاع زیاد و یک قلاب محکم یا سبدی با قطر متناسب با قطر قابلمه نیاز دارید.

وزن بوقلمون بهتر است بیشتر از ۶ یا ۷ کیلو نباشد.

بوقلمونی که به روش سرخ‌کردن عمیق تهیه می‌شود را نمی‌توان شکم‌پر درست کرد. اما می‌توانید از چند ساعت قبل یا از شب قبل آن را در مقداری آب پیاز، نمک، فلفل، آب‌لیمو و ادویه‌های دلخواه‌تان بخوابانید تا مزه‌دار شود. همچنین می‌توانید این مواد را با سرنگ به بوقلمون تزریق کنید. این کار را شب قبل از سرخ کردن انجام دهید. ۶۰ درصد از سس را در عمق ماهیچه سینه، ۳۰ درصد را به ران‌ها و ۱۰ درصد را به قسمت گوشتی بال‌ها تزریق کنید.

اگر بوقلمون یخ‌زده است بگذارید یخ‌اش پیش از سرخ کردن کاملا آب شود.

شکم بوقلمون را خالی کنید. نوک بال‌ها، گردن و چربی‌های اطراف گردن را هم جدا کنید. روغن باید به‌راحتی درون بوقلمون حرکت کند.

مقدار روغن در پخت این غذا بسیار مهم است. برای اندازه گرفتن مقدار روغن، بوقلمون را در سرخ‌کن یا قابلمه موردنظر بگذارید و روی آن آب بریزید تا روی بوقلمون کاملا پوشیده شود و آب از لبه قابلمه یا سرخ‌کن ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. بوقلمون را بیرون بیاورید و با یک خط‌کش فاصله سطح آب تا لبه قابلمه را اندازه بگیرید. این ارتفاعی است که باید روغن پیش از قرار دادن بوقلمون در آن داشته باشد. بوقلمون و قابلمه را کاملا خشک کنید.

این غذا کاملا به روش سرخ‌کردن عمیق آماده می‌شود؛ بنابراین حتما از روغن مخصوص سرخ‌کردنی بهار استفاده کنید که نقطه دود بالایی دارد و نمی‌سوزد.

سرخ‌کن یا قابلمه باید در یک مکان کم ارتفاع، مسطح و محکم (ترجیحا روی زمین و در فضای باز) باشد. اجازه ندهید کودکان یا حیوانات خانگی به آن نزدیک شوند.

 

غذاهای مشابه

طرز تهیه بوقلمون سرخ‌شده

پاهای بوقلمون را با نخی محکم ببندید. سپس قلاب را از سوراخ گردن بوقلمون وارد کنید و از طرف دیگر خارج کنید تا محکم شود. بوقلمون نباید از سر قلاب بیافتد. می‌توانید از یک سبد بزرگ و عمیق هم استفاده کنید.

روغن را به میزانی که قبلا مشخص کردیم در سرخ‌کن یا قابلمه بریزید و بگذارید کاملا داغ شود. حجم روغن زیاد است و داغ شدن آن کمی زمان می‌برد.

بوقلمون را در روغن فرو ببرید و بگذارید به ازای هر کیلو از وزنش ۶ تا ۷ دقیقه بپزد. یعنی یک بوقلمون ۵ کیلویی باید ۳۰ تا ۳۵ دقیقه در روغن داغ سرخ شود. در تمام این مدت قابلمه یا سرخ‌کن را به‌هیچ‌عنوان تنها نگذارید.

با دستکش ضخیم قلاب را بگیرید و آرام بوقلمون را از روغن بیرون بیاورید. بگذارید بوقلمون ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کند و سپس آن را سرو کنید.

این غذای خوشمزه را می‌توانید در کنار سبزیجات، برنج و نان سرو کنید.