طرز تهیه اکبر جوجه - روغن بهار

طرز تهیه اکبر جوجه

اکبر جوجه

 اکبر جوجه از معروف‌ترین غذاهای سرخ‌کردنی ایرانی است که با روش سرخ کردن عمیق درست می‌شود. بسیاری از ما ایرانی‌ها به محض شنیدن نام اکبر جوجه به یاد سفرهای شمال می‌افتیم و حس خوبی پیدا می‌کنیم. اما درست کردن این غذا در منزل هم اصلا کار سختی نیست. پس در این پست از مجله آشپزی بهار با طرز تهیه اکبر جوجه با ما باشید.

 

مواد لازم برای تهیه اکبر جوجه

یک جوجه نصف یا خرد شده

۳ تا ۴ پیمانه روغن

یک پیمانه آب لیمو

یک پیمانه رب انار

نمک و فلفل

روغن سرخ‌کردنی بهار خرید از دیجی کالا

 

 

طرز تهیه اکبر جوجه

جوجه‌ها را از چند ساعت یا شب قبل در آب‌لیمو و نمک و فلفل بخوابانید تا مزه‌دار شود. مزه‌دار کردن اکبر جوجه معمولا فقط با همین روش انجام می‌شود و از ادویه دیگری استفاده نمی‌شود.

برای پخت اکبر جوجه دو روش وجود دارد. بعضی آشپزها معتقداند جوجه هنگام سرخ شدن باید کاملا خام باشد. اما بعضی جوجه را با چوب دارچین و کمی زنجبیل و زردچوبه و برگ بو و یک پیاز در یک قابلمه می‌ریزند و آن را با آب پر می‌کنند تا روی مرغ پوشانده شود. سپس قابلمه را روی حرارت می‌گذارند تا آب به جوش آید و پس از ۱۰ دقیقه شعله را خاموش می‌کنند و می‌گذارند مرغ در قابلمه بماند تا مزه مواد را بگیرد. سپس مرغ را از قابلمه بیرون می‌آورند و خشک می‌کنند. تصمیم در این مورد بستگی به سلیقه شما دارد.

برای اینکه بدانید چقدر روغن باید در قابلمه بریزید که روی مرغ را بپوشاند می‌توانید قبلا مرغ را در قابلمه بگذارید و در آن آب بریزید تا سطح آب به ارتفاع دلخواه‌تان برسد. مرغ را بیرون بیاوردید و سطح آب را اندازه بگیرید یا علامت بزنید.

قابلمه را با روغن سرخ‌کردنی بهار پر کنید و روی شعله بگذارید. اکبر جوجه با روش سرخ کردن عمیق می‌پزد؛ پس مرغ شما باید کاملا در روغن داغ غوطه‌ور شود. مرغ‌ها را در روغن داغ فرو ببرید و رها کنید. شعله را کم کنید و اجازه بدهید مرغ آرام آرام در روغن بجوشد و گاهی آن را زیر و رو کنید. مرغ حدودا ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم باید در روغن بجوشد.

اکبر جوجه را با رب انار در کنار کته برنج ایرانی سرو کنید.

 

غذاهای مشابه