اشتباهات رایج در تهیه سبزیجات سرخ‌ کردنی - روغن بهار

اشتباهات رایج در تهیه سبزیجات سرخ‌ کردنی

اشتباهات رایج در تهیه سبزیجات سرخ‌کردنی

هر چقدر هم آشپز ماهری باشید ممکن است به برخی نکات کوچک اما مهم در آشپزی توجه نکنید. شاید تصور کنید این نکات اهمیت چندانی در آشپزی ندارند اما گاهی برخی اشتباهات کوچک ممکن است باعث شوند غذای شما طعم یا خاصیت اصلی و مهم خود را از دست بدهد. در این مقاله با هم به مرور برخی نکات مهم و اشتباهات رایج در تهیه سبزیجات سرخ کردنی می‌پردازیم.

فوت‌وفن‌های سرخ کردن سبزیجات

 1. حرارت روغن نباید بیش از حد زیاد یا کم باشد.

روغن سرخ کردنی باید تا حرارت مناسبی گرم شود و سپس سبزیجات در آن سرخ شود زیرا این کار باعث می‌شود که یک لایه محافظ در سطح سبزیجات ایجاد شود و سبزیجات فقط با هدایت گرمایی از این لایه محافظ سرخ ‌شوند. البته توجه کنید همان‌طور که داغ بودن روغن برای تشکیل این لایه محافظ ضروری است و در صورت نبود حرارت مناسب، روغن بیش از حد به داخل سبزیجات نفوذ می‌کند، اگر دمای روغن بیش از حد بالا رود ممکن است باعث سوختن لایه محافظ غذا شود. به همین علت برای دست یافتن به دمای مناسب بدون سوختن غذا باید از روغنی استفاده کنید که به خوبی قابلیت داغ شدن را داشته باشد. روغن سرخ کردنی بهار و بهار الماس با داشتن مقاومت حرارتی بالا برای این کار کاملا مناسب‌اند.

 1. سبزیجات فریزشده را قبل از یخ‌زدایی سرخ کنید.

سبزیجات فریزشده را زمانی سرخ کنید که هنوز یخ‌زده هستند زیرا این کار کیفیت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

 1. قبل از سرخ کردن سبزیجات به آن‌ها نمک اضافه نکنید.

اضافه کردن نمک باعث پایین آمدن نقطه دود روغن و تخریب سریع‌تر آن می‌شود. از طرفی نمک باعث جذب رطوبت به سطح سبزیجات شده و هنگام سرخ کردن آن‌ها در روغن، روغن به اطراف پاشیده می‌شود.

 1. سبزیجات را در تابه روی هم انباشته نکنید.

زیرا این کار باعث پایین آمدن دمای روغن شده و لایه محافظ اطراف سبزیجات تشکیل نمی‌شود. علاوه‌براین، انباشته کردن سبزیجات روی هم باعث آب انداختن آن‌ها شده و سبزیجات به خوبی سرخ نمی‌شوند.

 1. حرارت کمی بیش‌تر از دمای موردنظرتان باشد.

بهتر است روغن را کمی (حدود ۷ درجه) بیشتر از دمای موردنظرتان داغ کنید زیرا اضافه کردن سبزیجات به روغن دمای آن را مقدار کمی پایین می‌آورد.

 1. برخی ظروف برای سرخ کردن سبزیجات مناسب نیستند.

سبزیجات را در ظروف آلومینیومی، مسی و آهنی سرخ نکنید زیرا این کار باعث می‌شود تخریب روغن سریع‌تر رخ دهد.

 1. از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید.

روغن‌های معمولی نقطه دود پایین‌تری نسبت به روغن‌های سرخ کردنی دارند و استفاده از آن‌ها باعث می‌شود سبزیجات بدمزه و دودی شوند. روغن بهار و بهار الماس نقطه دود بالایی دارند و شما می‌توانید بدون نگرانی بابت سلامتی  خود یا بوی سوختگی غذا، سبزیجات را با کیفیت بالا سرخ کنید

 1. برش‌های سبزیجات باید استاندارد باشند.

سبزیجات باید در اندازه‌های یکسان و استاندارد خرد شوند تا سرخ شدن آن‌ها به درستی انجام شود.

 1. از چاشنی‌های مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید.

چاشنی‌هایی که هنگام سرخ کردن سبزیجات استفاده می‌کنید باید مناسب سرخ کردن باشد زیرا در غیر این صورت چاشنی به سرعت می‌سوزد و سبزیجات را بدمزه می‌کند. برای اضافه کردن ادویه‌های دیگر بهتر است تا آخرین مرحله سرخ کردن صبر کنید.

 1. روغن سرخ کردنی را چند بار استفاده نکنید.

از روغنی که قبلا استفاده شده و مدت زیادی مانده است برای سرخ کردن سبزیجات استفاده نکنید.

فوت‌وفن‌هایی برای سرخ کردن بادمجان

 1. تابه را کاملا پر نکنید.

تابه را کاملا پر نکنید و اجازه ندهید بین قطعات سبزیجات فاصله باشد. زیرا پر کردن تابه باعث بهم چسبیدن سبزیجات شده و مانع سرخ‌شدن کامل آن‌ها می‌شود.

 1. از جابه‌جا کردن بیش از حد سبزیجات حین سرخ شدن خودداری کنید.

سبزیجات را هنگام سرخ کردن بیش از حد تکان ندهید زیرا انجام این کار علاوه‌براین‌که باعث بهم ریختن شکل ظاهری سبزیجات می‌شود، باعث می‌شود سبزیجات به حد کافی با سطح داغ تماس نداشته باشند و خوب سرخ نشوند.