استیک کابویی - Bahar oil

استیک کابویی

استیک گوشت گاو، در ابتدا با حرارت زیاد سرخ شده تا زمانی که قهوه ای شود وسپس با حرارت کم ادامه پخت را انجام میدهیم. سرو این خوراک همراه جعفری، پونه کوهی، سیر و سس انجام می شود.
اولین باری که من یک تکه از گوشت راسته گوساله با استخوان که از عرض برش داده شده بود را دیدم به این فکر افتادم که این همان استیک کابویی است. مانند یک راکت پینگ پنگ اما بسیار ضخیم تر. این استیک با استخوان می باشد.به خاطر این که کابویی ها آن را از استخوان گرفته و می خوردند،( چون که کابویی ها از چنگال و قاشق استفاده نمی کردند). وقتی نام این استیک را می شنوم در ذهنم یک کابویی که روبروی شومینه نشسته و در یک دست قهوه ودر روی میز استیک کابویی دارد، تجسم می شود. ( البته نمی دانم واقعا کابویی ها اینطور غذا می خوردند ) شاید هم فقط در ذهن من اینطور است.در هر صورت، ما عاشق گوشت با استخوان به خاطر عطر و طعم خوب آن هستیم. آیا تا بحال استیک با استخوان پخته اید؟ اگر اینطور است، روش مورد علاقه تان چگونه است؟یک استیک کابویی از گوشت با ضخامت حدود ۴ سانتی متر درست می شود. ابتدا آن را با بهترین روغن سرخ کردنی،سرخ کرده تا روی آن برشته شود وسپس با حرارت کم روی اجاق گاز یا فر ادامه پخت را انجام می دهیم.
 


 

مواد لازم برای پخت استیک کابویی

  • یک تکه راسته گوشت گوساله با استخوان
  • نصف قنجان جعفری تازه خرد شده بدون ساقه ضخیم
  • ۴ حبه سیر
  • ۳ عدد برگ پونه کوهی
  • روغن سرخ کردنی بهار خرید از دیجی کالا
  • نمک دریایی
  • فلفل قرمز
  • فلفل سیاه
  • زعفران

دستور پخت استیک کابویی

سیر و پودر زعفران را کاملا خرد کرده در کاسه کوچکی قرار می دهیم. روغن، نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را با هم مخلوط کرده، دو سوم آن را در ظرفی کنار گذاشته و روی آن را می پوشانیم و می گذاریم در دمای اتاق بماند و بقیه آن را می گذاریم برای بعد از پخت. راسته گوشت گوساله را در کاسه می گذاریم و سسی را که آماده کرده بودیم را روی آن می ریزیم و همه جای آن را آغشته کرده، در ظرف را می پوشانیم و آن را برای چند ساعت در یخچال می گذاریم بماند.

یک ساعت قبل از پخت آن را از یخچال خارج کرده می گذاریم در دمای اتاق بماند. درست قبل از پخت استیک، سسی که آماده کرده بودیم را از آن پاک می کنیم.
 

غذاهای مشابه

 
روغن سرخ کردنی بهار را در تابه می ریزیم تا گرم شود، هر طرف گوشت استیک را حدود دو دقیقه سرخ می کنیم تا قهوه ای شود، در صورت پخت با فر دمای آن را روی ۲۰۰ درجه می گذاریم، گوشت را با فویل آلومینیومی می پیچیم و داخل فر قرار می دهیم، بعد از حدود ۱۰ دقیقه دمای فر را روی کمترین حد تنظیم می کنیم تا بپزد. برای پخت آن بر روی اجاق گاز بعد از سرخ کردن، شعله آن را روی کمترین حالت قرار داده، در تابه را روی آن قرار می دهیم می گذاریم تا استیک به اندازه دلخواه بپزد.

بقیه سسی را که کنار گذاشته بودیم، روی آن ریخته و با جعفری و پونه کوهی سرو می کنیم.